Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Bez peněz

Jak zbohatnout v politice

Anonymní firmy a blaho pro české politiky

Je až neuvěřitelné, jak snadno lze v roli politika či úředníka pustit rozpočtu žilou. A neuvěřitelné je při pohledu nazpět i to, že se z „akcií na majitele“ nestalo téma už dávno. Jen za loňský rok získaly podle analýzy společnosti Czech Credit Bureau 1200 z celkových 8852 veřejných zakázek firmy, které mohly vlastnit docela dobře úředníci danou zakázku vypisující. Anebo politici, kteří její zadání vyjednali o úroveň výš (viz např. HN).

Těch případů je skutečně nepřeberně – od téměř legendárního Viamontu bývalého ministra dopravy Aleše Řebíčka, až například po Škodu Plzeň, bývalé angažmá současného šéfa ČEZ Martina Romana. Firma, která díky překvapivě často vyhrávaným soutěžím zajišťuje například téměř kompletní dodávky vlaků pro České dráhy (kde Roman až do konce loňského roku seděl v dozorčí radě), platí za vůbec nejúspěšnější. Mezi byznysmeny dnes kolují legendy o tom, že právě Roman stojí za státními zakázkami, které nastartovali raketový růst Škody v uplynulých letech, a že je to zároveň právě on, kdo firmu vlastní. Škoda Investment, jak spočítaly Hospodářské noviny, patří do pětice vůbec nejúspěšnějších anonymních firem v Česku, které žijí ze státních peněz a za poslední roky si přišly na zakázky za 38 miliard korun.

Co je ale nejzajímavější, v Česku není vůbec problém zachytit názory na to, že státní zakázky díky takto nastavené šedé ekonomice omezují odtékání peněz do ciziny. "Nezapomeňte, že Škoda živí na 3600 zaměstnanců a státu odvedla na daních a darech za tři roky 5,5 miliardy," vysvětloval novinářům naposledy mediální zástupce Škody Miroslav Novák.

Poslanci mají dnes na stole zákon, který by anonymní „akcie na majitele“ zakázal. Do voleb se to prý ale nestihne. Bude hodně důležité sledovat, jestli aktuální chuť do potřebného a dlouho očekávaného zákazu vydrží i po volbách.

Jinak k článku kolegy Spurného, pro čtenáře, které dané téma zaujalo, doporučuji články Elišky Bártové na Aktuálně.cz. Skvěle popisují život regionálních politiků, jak v dnešním Česku skutečně vypadá. Řada aktérů těch divokých příběhů sedí kromě svého politického angažmá i v organizacích, jako je zmiňovaná Krajská zdravotní, sdružující pět největších severočeských nemocnic. Články o tom, že v nemocnici proběhlo za poslední rok několik „podezřele předražených nákupů“ (viz např. zde) pak získávají na logice.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].