Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Bez peněz

Dream team Michala Haška

V ČSSD se naplno rozjíždí souboj o uvolněné předsednické křeslo a oba hlavní soupeři už chřestí zbraněmi. Michal Hašek se nechal slyšet, že jeho úhlavní sok v podobě Bohuslava Sobotky dnes nese plnou odpovědnost za aktuální (rozuměj nulovou) prezentaci strany. A spolu s tím naznačil, kdo by pomáhal k vydobytí zašlé slávy strany jemu.

Michal Hašek avizuje, že do svého týmu by rád získal především kolegy hejtmany. Kromě Jiřího Zimoly či Jiřího Běhounka vyzdvihl především jméno Jaroslava Palase, tedy člověka, jehož politická kariéra byla donedávna zdánlivě sečtená. Věci se mění a, jak vidno, Palasova hvězda dnes stoupá – po kariéře na úrovni krajů se mu otevírá potenciální návrat do celostátní politiky.

ČSSD jakoby zapomněla na důvody, proč se vášnivého myslivce před lety v tichosti zbavila. Jen pro připomenutí – Palas se v české politice zapsal především jako člověk, jež přivedl na ministerstvo zemědělství bývalé agenty StB a na němž ulpěla za krátkou kariéru celá řada obvinění z klientelismu a korupce. Namátkou kauzy jako Platební agentura (750 milionová zakázka bez tendru) a především prodej Setuzy lidem okolo bývalého bosse podsvětí Františka Mrázka mají v české politice dodnes jen málo srovnání.

Navíc se teď zdá, že z vedení ČSSD nadlouho nezmizí ani další nechvalně proslulé sociálnědemokratické osobnosti uplynulých let, například odvolaný volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík. S tím chce Hašek i nadále spolupracovat a příčinou jsou podle všeho Tvrdíkovy zákulisní konexe.

„Jednou jsme byli někde na obědě s Martinem Romanem, šéfem ČEZ. V tomto případě jsem Jaroslava Tvrdíka požádal o zprostředkování schůzky. Pak jsem si s ním asi dvakrát telefonoval, to je všechno,“ vysvětlil Hašek dosti zvláštním způsobem, proč je pro něj Tvrdík stále tak důležitý.

Také v případě Haškova soupeře Bohuslava Sobotky lze najít řadu diskutabilních jmen, například lobbistu Martina Hoferka či známého advokáta Radka Pokorného. Nejde tu ale o žádné poměřování. A nejde tu ani o odsudky žádného z kandidátů. Nad všemi pochybnostmi a výtkami visí stále základní pravda, totiž že Hašek i Sobotka jsou profesionální politici s jasnou minulostí, jež mohou na partajním vrcholu příjemně překvapit. A už zcela zbytečné je snad zdůrazňovat, jak moc by Česko obrozenou a překvapivou ČSSD potřebovalo. Se jmény jako Palas nebo Tvrdík však znovuzískávání důvěry půjde dosti ztuha.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].