0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Audit Jana Macháčka1. 10. 20103 minuty

Poslední záchrana a střípky

Irská banka Anglo Irish Bank musela být zachráněna z peněz daňových poplatníků. Na irské poměry šlo o banku střední velikosti, ale i tak je účet pro irského daňového poplatníka bezmála 30 miliard eur.

Pro zajímavost: irský rozpočtový schodek bude mimo jiné díky této záchranné akci činit za letošní rok 32 procent HDP a ještě příští rok zůstane dvojciferný. I tak Irsko stále počítá s tím, že do roku 2014 dostane schodek pod tři procenta HDP.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Co z toho vyplývá? Jde o poslední záchranu nějakého podniku z veřejných zdrojů v Irsku. Na žádnou další záchranu už nebudou peníze. Dále to znamená, že za všechny veřejné služby v Irsku se bude tvrdě a draze platit. A je tu ještě jedna věc ke kvalitě evropských zátěžových bankovních testů: Anglo Irish Bank do nich totiž nebyla vůbec zahrnuta jako banka méně důležitá.

Ratingová agentura Moody’s snížila ve čtvrtek rating Španělska mimochodem s poukazem na špatné růstové vyhlídky. Od agentury je tento počin obzvláště milý, protože tak učinila den po generální stávce a v den, kdy španělská vláda předkládá úsporný rozpočet na rok 2011.

Ratingové agentury nejprve varovaly státy před neudržitelností dluhu. Nyní pro změnu varují, že úsporné rozpočty omezí růst.

Adam Posen, člen měnového výboru Bank of England, podporuje další uvolňování měnových politik. Napsal, že „centrální banka nemůže říkat, že už expandovala víc než kdykoli v historii, a proto musí přestat. Podle mne je to obrácená logika. Je to jako říkat, že oheň už musí být uhašen, protože jsme vypumpovali více vody než při jakémkoli předešlém požáru… Nebo je to jako říkat, že už jsme dojeli do cíle, protože jsme přece jeli dlouhé hodiny a už jsme vypotřebovali celou nádrž benzínu.“

Už i Mezinárodní měnový fond se obává, že přílišné rozpočtové škrty mohou ohrozit ekonomický růst.

Tolik zatím uniklo do médií z půlroční zprávy MMF, která vyjde oficiálně příští týden. Tato obava se ale týká především USA. Jedno procento snížení schodku sníží prý HDP o půl procenta. Není-li tato politika doprovázena snižováním úrokových měr, může být prý efekt dokonce dvojnásobný. Britské rozpočtové škrty však MMF nezpochybňuje, o irských ani nemluvě.

Vláda chce prý bojovat s náklady fotovoltaiky zdaněním plynu a uhlí, což by prý mohlo kompenzovat vysoké ceny energie z obnovitelných zdrojů. To je snad jedna z největších hloupostí vyslovených na povrchu zemském: takže, aby lidé nemuseli platit více za proud, zdraží se jim plyn a uhlí a nakonec také elektřina vyrobená z plynu a uhlí. A i tak prý bude zdražení „jenom“ deset procent. To ale znamená dvacet pět miliard korun ročně!

Vláda začíná být podezřelá tím, jak odmítá jednoduché řešení. Zdanit nemravné zisky z fotovoltaiky či jednu vyrobenou kilowatt hodinu.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].