Konstruktéři lidských osudů
Každodenní glosa o politice a ekonomice [image id="120824790"]Úlohou reportéra není vytvářet, uměle konstruovat a režírovat lidské osudy či fatální zápletky
To, že jsou čeští politici a poslanci ochotni k lecjaké špíně, příliš nepřekvapí. Aféra „Tlustý-Morava“ dává ale velice neblahé vysvědčení hlavně novinářům.
Úlohou reportéra totiž je zaznamenat zprávu či svědectví o nějaké situaci, která se stala nebo děje, nikoli situace vytvářet, uměle konstruovat, režírovat lidské osudy a fatální zápletky. Tady nejde o skrytou kameru. Tu lze jistě použít, pokud je možné například očekávat, že si nějaký politik nebo úředník řekne o úplatek.
Skrytou kameru lze snad ospravedlnit i v mezní situaci, kdy politik něco hlásá na veřejnosti a úplně jinak v tu samou chvíli vysvětluje situaci na soukromé schůzce s novinářem.
V našem případě, ale novináři zrežírovali, zorganizovali a vytvořili situaci, která by se bez nich nestala. Poslanec Tlustý by se bez jejich režie a kamery nekoupal se slečnou ve vířivé vaně někde v Českém Krumlově. Žádná pseudodetektivní agentura by nikdy nenabízela žádné fotky, žádný poslanec by o ně neměl zájem a nikdo by tajně nenatáčel dceru poslankyně Olgy Zubové (zde je na místě otázka, jestli se novináři přímo nepodíleli na přípravě trestného činu vydírání).
Ve jménu koho a jakým právem testují a provokují novináři lidi? To přece není a nikdy nebyla úloha žurnalistů. To by se klidně dalo otočit a politici by mohli začít nechat „testovat“ novináře jestli by náhodou nebyli ochotni vzít si úplatek (Jakpak by to asi dopadlo? Dopadli by reportéři lépe než politici?). Navíc je, podle mého soudu, skutečným testem lidského charakteru opravdová zápletka, nikoli „umělá pseudosituace.“
Celý případ nejde snadno srovnat ani s úlohou policejního agenta-provokatéra. Mimochodem: jeho úloha je ve většině právních států velmi uměřená a omezená. Tak například v USA si nesmí převlečený policista nikdy sám říci o drogy či nelegální zbraně, ale musí vyčkat až mu je někdo aktivně nabídne. V našem případě novináři „drogu“ uvařili, nabízeli a ještě se spolu s politikem přitom natáčeli.
Toto počínání novinářů z Novy a MfDnes podkopává důvěru v celou novinářskou profesi. Každý si dnes bude zase o něco více rozmýšlet jestli bude nějakému novináři něco důležitého říkat či prozrazovat. Přitom získávání informací „off the record“ je jedním z důležitých a nenahraditelných stavebních kamenů seriózní žurnalistické práce.
Páteční audit: Zelení a co bude dál
Čtvrteční audit: Nasdaq jako radar
Středeční audit: Komunistická železnice
Úterní audit: Kdo se bojí Číňanů
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].