Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Kohl, Slováci a módní ruka trhu

Deník FT Deutschland přináší zajímavý článek o oslavě osmdesátin Helmuta Kohla, kancléře sjednotitele. Helmut Kohl pravil publiku, že vůbec nerozumí tomu, jak bylo v Německu s řeckou situací nakládáno a nemá pochopení pro lidi, kteří předstírali, že to není jejich byznys. Bývalý prezident Roman Herzog pravil, že Kohl učinil z CDU silnou a rozhodnou stranu, ale už to bohužel dávno neplatí. Kancléřka Angela Merkelová samozřejmě byla mezi hosty, poslouchala a dívala se.

Robert Fico včera pronikl na čelní stranu portálu Financial Times. Hned pod textem o třech mrtvých v Aténách se skvěla reportáž o tom, jak se celá slovenská politická scéna jednotně staví proti pomoci Řecku.

Ano – na jednu stranu je to pochopitelné. Slovensko je nejchudším státem eurozóny, je v ní teprve čerstvě a lidi málokdo varoval, že se to může takhle nepěkně zvrtnout. Ale hlavně: slovenské banky jsou vlastněny z ciziny a do řeckého dluhopisy ve velkém nenakupovaly. Pokud se o půjčce říká, že má zachránit hlavně věřitele asi nepřekvapí, že to Slováky štve. Nejen že se nikomu nechce platit donedávna vypasené Řeky, už vůbec se ale nikomu nechce sanovat německé a francouzské banky.

Jenže politici by měli činit opak než apelovat na nejnižší instinkty. Slovensko dostává a bude dostávat desítky miliard z evropských fondů. Proč lidem nikdo nevysvětluje, že Evropa stojí na principu solidarity? Proč politici nevysvětlují lidem, že solidarita není jednosměrná a dobrá jen k tomu, když je výhodná zrovna pro mne? Ach jo – řekl bych.

Ekonom Paul de Grauwe dobře vysvětluje, jak jsou finanční trhy a ratingové agentury iracionální a jak se vezou s módní vlnou.

Je to podobně jako v případě hypoteční krize (možná by se to mělo spíše jmenovat krize sekuritizovaných produktů) před dvěma lety. Agentury před ničím nevarovaly a raketově začaly snižovat ratingy bank teprve když bylo pozdě a když to bylo nejméně třeba. Agentury pomohly podcenit riziko a vytvořit úvěrovou bublinu. Dnes činí zase opak. Najednou požadují razantní škrty a ostrá úsporná opatření. Příliš pozdě a příliš najednou.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].