Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Finanční ústava - bič, past a naše limity

Vláda schválila ve středu tzv. finanční ústavu, tedy ústavní zákon, který bude obsahovat dluhovou brzdu a vzniknout má i tzv. rozpočtová rada, tedy přísná rada moudrých, která bude do rozpočtu mluvit a nezodpovědné vlády a poslance podle zákona případně pokutovat.

Celou věc je dobré nejprve zasadit do evropského kontextu. Finanční ústava a rozpočtová rada jsou instituty, které byly dlouhou dobu snem či jakousi utopií akademických ekonomů. Poté, co se úspěšně zapsal a ujal koncept nezávislé centrální banky, se zdálo být lákavé omezit moc politiků i v oblasti rozpočtů, schodků a dluhů.

Před časem tento sen začal přecházet v realitu. Německo připravilo svou ústavní dluhovou brzdu již před vypuknutím celosvětové finanční krize v roce 2008 (zde si toho svět všiml), ale takové Polsko ji má v ústavě dokonce o deset let dříve.

Další podstatná věc je, že to, co vláda navrhla, určitě není to, co nám nakonec zůstane. Dluhový strop 50 procent vůči HDP je o dost nižší než v Polsku a sociální demokraté, kteří pravděpodobně časem převezmou vládu, nebudou chtít vlézt do tohoto chomoutu. Takže se buď dospěje ke kompromisu, anebo to celé bude sloužit jako politické ukazovátko. Dozvíme se, že ČSSD to zablokovala, ale nebudeme mít nic.

Na druhou stranu ČSSD má motivaci „jít na kompromis“. Tvrdí, že je na rozdíl od této vlády proevropská a slib zavést ústavní dluhovou brzdu je součást evropského fiskálního kompaktu, který tato vláda nepřijala, ale ČSSD by ho prý přijala.

Další otázka je rada přísných, vzdělaných, nezávislých a moudrých, které má najít a jmenovat Poslanecká sněmovna. Je toho naše Poslanecká sněmovna vůbec schopna? Podívejme se do mediálních rad – rozparcelovaly si je myši z politických stran. A máme vůbec tyto ctěné a uznávané ekonomy? Máme v této zemi jistě dost ideologů, doktrinářů a fanatiků, ale máme dost mudrců mezi ekonomy? Proč máme Pavla Řežábka v bankovní radě ČNB?

Poslední poznámka je univerzální. Všechny nápady mají své náklady a výnosy. Když politici předají nezávislým expertům a mudrcům fiskální politiku, nezačnou se lidé ptát, k čemu ty politiky potřebují? 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].