Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Davos bojuje za globalizaci

Bude se letos opakovat rok 1914, který přinesl náhlý konec první zlaté éry globalizace?

Světové ekonomické fórum v Davosu (ilustrační foto) • Autor: Shutterstock
Světové ekonomické fórum v Davosu (ilustrační foto) • Autor: Shutterstock

Agentura Bloomberg přináší zajímavou analýzu, která pohlíží na probíhající Světové ekonomické fórum z pohledu globalizace. Davos byl prý vždy duchovním domovem globalizace, ale v současné době musí svoji vizi o tom, že „více světové integrace znamená také lepší stav světa“, bránit více než kdykoli v minulosti.

Od počátku krize v roce 2008 ztratila globalizace mnoho příznivců a více a více lidí si přestává být jisto, zda je globalizace nebezpečím nebo požehnáním. Také stále více vlád inklinuje k tomu více si chránit obchod a finanční trhy než se stát znovu předmětem útoků a spekulací.

Podle Charlese Collynse, bývalého poradce amerického ministra financí, se „globalizace zastavila“ - a jiné názory hovoří o tom, že se blížíme k systému, který je na povrchu pořád otevřený, ale pod povrchem je narušován nejrůznějšími skrytými dotacemi a podporami nákupu lokálního zboží.

Před rokem 2008 byl nárůst světového obchodu dvakrát rychlejší než světový hospodářský růst, to se však radikálně změnilo. V roce 2008 se světový obchod začal propadat a teprve nyní se začal zase mírně zvedat. Přeshraniční toky kapitálu jsou na šedesáti procentech předkrizové úrovně. 

V úvodním panelu, který se věnoval „přetvoření či přetvarování“ (reshaping) globalizace, došlo i na módní varování, že rok 2014 může dopadnout podobně tragicky jako rok 1914, který přinesl náhlý konec první zlaté éry globalizace. Joachim Fels, hlavní ekonom banky Morgan Stanley, píše, že se obává tendence k deglobalizaci a ekonomické aktivity a kapitálových toků.

Existují obavy, kam může přerůst postrkování Japonců a Číňanů v Jihočínském moři, opakují se obavy z měnových válek, mnozí z těch, kteří akcentují příjmovou nerovnost, viní mezinárodní obchod, leckdo se obává konce kvantitativního uvolnění v USA, skandál s odposlechy americké NSA zhoršil vztahy mezi spojenci i mezi rivaly. Skandál ničí zájmy amerického průmyslu „cloud computing“, protože leckdo si dnes raději uskladní data doma.

Aniž by se dostali do rozporu s pravidly Světové obchodní organizace, zakázali Australané vývoz a offshoringové zpracování zdravotních a zdravotnických údajů a třeba Argentina žádá dovozce automobilů, aby zajistili vývoz argentinského vína Malbec ve jménu „obchodního narovnání“.

Samozřejmě přijde na přetřes příměr o cyklistovi, který musí šlapat, aby nespadl z kola. Svobodný obchod je definován neustálým šlapáním do pedálů; přestat šlapat znamená pád do ochranářství.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].