Analýza•22. 9. 2009•2 minuty
Zakázaný hazard
V záplavě diskusí o zrušeném radaru a rozpočtových škrtech to působí jako nevýznamná zpráva, ale nemělo by se na ní zapomenout. Ministerstvo financí sebralo licenci jedné z heren v litvínovském Janově. Pro svět tuzemského hazardu je to průlomové rozhodnutí.
Že Česko připomíná jakési středoevropské Las Vegas dojde každému, kdo se prochází v ulicích zdejších měst. Některé ze sta tisíc „výherních zařízení“ najdete téměř v každé putyce, přičemž v mimořádné koncentraci se vyskytují na severu Čech a Moravy.
Podle zákona musejí provozovatelé hazardu odvádět městům poplatky, které třeba v již zmíněném Litvínově dělají devět milionů ročně. Tenhle bonus ale něco stojí: herny přitahují drobnou kriminalitu a hlavně přitahují lidi, kteří se ocitli na dně a iluze snadného výdělku pro ně znamená neodolatelné lákadlo.
Není náhoda, že nejvíc automatů najdete v regionech potýkajících se s velkou nezaměstnaností a rozrůstajícími se ghetty sociálně vyloučených obyvatel. Vzniká potom absurdní situace, kdy města posílají exekutory na takzvané neplatiče a zároveň těm samým neplatičům nabízejí ve svých ulicích desítky možností, jak nesmyslně utrácet peníze.
Rozetnout tenhle kruh se ale až doteď zdálo nemožné. Na regulaci hazardu totiž měly obce zanedbatelný vliv. Mohly sice zakázat nebo omezit provoz klasických výherních automatů, ale na takzvané videoterminály, fungující v principu jako klasické automaty (jen o něco sofistikovaněji), kvůli legislativní výjimce ušité na míru provozovatelům hazardu nedosáhly. Videoterminály má v gesci ministerstvo financí, které až dosud připomínalo spíš než regulační orgán agenturu na vydávaní povolení.
Litvínovská radnice ale nedávno odeslala úředníkům důkazy, že se v konkrétních hernách s videoterminály porušuje zákon – hráli tam a alkoholické nápoje popíjeli mladiství. Herna před několika dny přišla o licenci a další dvě pravděpodobně čeká stejný osud.
Ukázalo se, že regulace je možná. Zasílat evidentní důkazy o porušování zákona k posouzení ministerským úředníkům kdesi v Praze je ale pořád nesmyslně složitý proces. Logické by bylo, aby rozhodující slovo o hazardu měly samy obce. Na ministrovi financí Eduardu Janotovi teď je, aby co nejrychleji prosadil příslušnou novelu zákona. Nemusí přitom vymýšlet nic nového. Stačí jenom oprášit návrh, který leží od roku 2008 „zaparkovaný“ v parlamentu.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].