Barroso znovuzvolen
Evropští poslanci ve středu potvrdili ve funkci dosavadního předsedu Evropské komise Josého Manuela Barrosa. Ten tak bude šéfovat největší úřadovně unie dalších pět let.
Pro Barrosa zvedlo ruku 382 poslanců ze 718 přítomných. Získal tak i absolutní většinu hlasů, protože europoslanců je celkově 736. Podpořili ho nejpočetnější evropští lidovci a formace ECR pod vedením britských toryů, kam patří mimojiné zástupci ODS, a také většina liberálů. Ti všichni považují třiapadesátiletého portugalského konzervativce za svého člověka.
Přestože Barroso pohodlně obnovil svůj mandát, jeho pozice není jednoduchá. Útočí na něj zejména zástupci levice a zelení, kteří tohoto ekonomického liberála slovy šéfa evropských zelených Daniela Cohn-Bendita považují za „fanatického zastánce ideologie, která zavinila současnou krizi.“ Kritika se na něj vrší i ze strany stoupenců další integrace unie: vytýkají mu, že postrádá jasnou vizi, kam chce Evropu směřovat, a je příliš ochotný slevit ze svých ambicí tváří v tvář přání jednotlivých národních vlád.
Autoři kritiky ale zapomínají na dvě věci: jednak, že unie jsou členské státy a bez podpory jejich vlád Barroso neuspěje ani se sebelepší vizí. A pak, současný šéf komise se pohybuje na jiné šachovnici než jeho vzývaný předchůdce z let 1985 -1995 Jacques Delors, otec vnitřního trhu a společné měny. Tehdy měl blok jen dvanáct zemí a drtivá většina stála o stále hlubší propojování kontinentu. Dnes má unie sedmadvacet států, je vnitřně mnohem různorodější, a chuť po řešení dalších a dalších věcí okolo společného stolu v Bruselu je výrazně menší.
Ostatně, sám Barroso se kritice brání: „Nevytýkejte mi, že nemůžu dělat, v čem mi bráníte. Mnohé z vašich vlád zablokovaly přesně ty nápady komise, po kterých nyní voláte,“ reagoval Barroso vzrušeně na kritiku socialistických poslanců během debaty předcházející jeho volbě.
Čas od času Barrosovi někdo vpálí, že mění názory jak ponožky – v mládí býval maoistou, dnes je z něho křesťanský konzervativec – a často se snaží sedět na dvou židlích. Zrovna Češi s ním ale udělali dobrou zkušenost. „Je zastáncem rozšířením unie, je to ekonomický liberál a v řadě případů se postavil za menší státy. Když se lámal chleba o protekcionismus, byl na naší straně. Během plynové krize zpočátku váhal, ale pak se držel dohodnuté linie a nerozklepaly se mu kolena. Prokázal daleko větší pevnost než Nicolas Sarkozy nebo Silvio Berlusconi,“ tvrdí například vicepremiér během českého předsednictví Alexandr Vondra.
Více k Barrosovi se dočtete v příštím Respektu.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].