Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Politika

Trumpova poslední šance: otrávit v televizním finále voliče Hillary Clinton

Co čekat v poslední televizní debatě prezidentských kandidátů

Debata Trump Clinton • Autor: REUTERS
Debata Trump Clinton • Autor: REUTERS

Ve středu (nebo ve čtvrtek ráno z pohledu střední Evropy) čeká americké televizní diváky třetí a definitivní předvolební debata, tedy alespoň ty z nich, kteří vykazují dostatečnou dávku politického masochismu. Donald Trump musí doufat, že takových je hodně, protože přímá konfrontace s Hillary Clinton je možná poslední šancí, jak oslovit publikum mimo skalní příznivce - a on potřebuje zázrak.

Východisko je následující: toto je průběžný graf vývoje preferencí sestavený z průměrů mnoha různých průzkumů, jak ho pečlivě mapuje server RealClearPolitics. Hillary Clinton v tuto chvíli průměrně vede o 7% (takovou jízdu Obama nezažil).

Takto zobrazují šance obou kandidátů na vítězství The New York Times (autoři grafu zřejmě předpokládali, že souboj bude přeci jenom vyrovnanější):

A tohle naděje na vstup do Bílého domu rýsuje server FiveThirtyEight Nata Silvera (Clinton podle něj získá 343–344 volitelů, k vítězství potřebuje 270).

Je tedy hotovo? Není. Analytici se stále ošívají a zdráhají. A nejen proto, že letošní volby jsou opravdu hodně zvláštní, ale také kvůli evidentním potížím Hillary Clinton přehoupnout se přes padesátiprocentní hranici. I Clinton má své limity - sice vysoko nad Trumpem, ale přesto není v dost bezpečné pozici, aby ji nemohl rozhodit nečekaný zvrat nebo třeba nečekaně nízká účast voličů u voleb.

Co se tedy ve finální večer může udát a co sledovat? Moderátor z FoxNews Chris Wallace by se měl podle předem oznámeného programu ptát především na americké dluhy a sociální systém, problém přistěhovalectví, ekonomiku a krizové oblasti zahraniční politiky. Nakolik mu budou oba kandidáti skutečně odpovídat, je věc druhá. Trump má jedinou možnost: musí se snažit co nejvíce rozpálit vlastní základnu.

Musí se pokusit přesvědčit tradiční voliče republikánů, kteří ho přitom osobně nesnášejí, aby věc ještě přehodnotili; to zahrnuje především lépe situované a vzdělané konzervativní ženy, jež od něj podle průzkumů utíkají v houfech. A musí se snažit otrávit co nejvíc voličů Hillary Clinton natolik, aby nešli k volbám - o přetahování ve středu už po jeho skandálech a zpackaných předchozích debatách nemůže být řeč.

Trump v posledních dnech opakovaně prohlašuje, že už odhodil veškeré zábrany, takže je zřejmě možné očekávat slušnou kanonádu. Hillary moc nepomohlo zveřejnění emailové korespondence šéfa její kampaně Johna Podesty na serveru WikiLeaks, i když v mailech není nic skandálního. Clinton a její tým ale samozřejmě politikaří, v placených projevech trochu podlézají Wall Street a – což je zřejmě největší prohřešek v dnešní atmosféře - otevřeně sní o volném obchodu a otevřených hranicích na celém americkém kontinentu od Patagonie po Aljašku.

Od Hillary Clinton se očekává, že konečně vyloží Američanům celistvou vizi svého prezidentování, což se jí paradoxně ani na konci celoživotní kampaně úplně nepodařilo, a jinak že bude jako dosud se stoickým klidem přehlížet, jak Trump vyfukuje z nozder oblaka síry. V každém případě je to poslední šance vidět tyhle dva naprosto odlišné světy v přímém přenosu a v přímém střetu. Možno sledovat třeba na stránkách The New York Times, The Washington Post, CNN, Fox News nebo i ČT 24; začátek ve 3 hodiny ráno.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].