pondělí 17. 10. 2016

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Barack Obama se loučí se svojí érou optimistickým vzkazem – nikdy nebylo lépe a bude ještě líp. Dosluhující prezident přijal nabídku od magazínu Wired a odbavil listopadové číslo jako hostující šéfredaktor, což mimo jiné obnášelo napsat úvodník a vyzpovídat se z víry ve vědeckotechnický pokrok.

Obama v úvodu píše o tom, jak vyrostl na Star Treku a jak se mu líbil film Marťan. Prý nejen proto, jak to Američané v čele s Mattem Damonem zase jednou dobře zvládli, ale hlavně kvůli sympatickému poselství, že “věda nás může vysekat prakticky z čehokoli”. Nikdy k tomu nebyly prý tak příznivé podmínky jako dnes.

Reklama
Reklama

“Kdybyste si měli vybrat, v jaké éře žít, zvolíte současnost,” tvrdí Obama. Jen těžko lze podle něj rozporovat, že Amerika i zbytek světa jsou na tom nyní lépe než před padesáti, třiceti nebo třeba jen osmi lety. Důvodů je víc, ale jedním z těch hlavních je pokrok ve vědě a v technologiích. Stačí se prý podívat, kde bylo lidstvo v roce 2008, kdy Obama nastupoval do úřadu -  a kdy vrcholem pokroku bylo datlování v BlackBerry. A následně se podívejte, kde je dnes. Pak si člověk lépe představí, jak daleko se lze dostat za dalších osm, třicet nebo oněch padesát let.

Ve stylu Martina Luthera Kinga a jeho “I have a dream” následně Obama vypočítává představy, jak jednou nějaký student nechá vyrůst umělou slinivku rovnou před očima některého z příštích amerických prezidentů, případně přijde s vynálezem nového paliva vyráběného ze Slunce, vody a oxidu uhličitého - anebo objeví cestu, jak udělat z voleb a občanského aktivismu něco podobně návykového jako sledování Twitteru.

“Tyhle věci jsou blíž, než si myslíme,” věří Obama. A loučí se ve víře, že dnešní děti budou svoji éru považovat za nejlepší v dějinách lidstva stejně tak, jako my považuje za nejlepší tu svoji; a že budou mít pravdu.

Tak doufejme, že to opravdu vyjde.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Celá redakce New York Times by bezesporu uvítala porážku Donalda Trumpa a vítězství Hillary Clinton. Však také pro tento výsledek její členově něco udělali – a prokázali, že poctivé noviny mají navzdory finančním tlakům a roztěkané digitální době pořád obrovskou moc. Magazín Vanity Fair tak vysekl na adresu New York Times (a Washington Post) velkou poklonu - a to za důslednost v investigaci Donalda Trumpa, díky níž jsou Američané před volbou mnohem informovanější a mají lepší šanci se správně rozhodnout.

“Vzpomeňte si, kolik novinek přinesli, kolik se díky tomu rozeslalo tweetů a na kolik televizních vstupů jejich exkluzivní objevy vystačily… Dostali se mu pod kůži a nakopali mu zadek,” stojí v článku, který dává naději všem, kdo by o smyslu kvalitní žurnalistiky někdy pochybovali.

Reklama
Reklama

Reportéři New York Times si připsali největší zásluhy za původní texty o jeho skandálním jednání směrem k ženám, o daňových nesrovnalostech nebo o pokrytectví při zaměstnávání imigrantů. Ve Washington Post pak odvedli skvělou při pitvání Trumpovy nadace a naposledy objevem skandální nahrávky z předminulého týdne, kde Trump stvrdil pověst obscénního šovinisty, a zcela se tak znemožnil.

“Každý v mediální branži – každý, kdo chce dělat svoji práci poctivě – musí den co den, rok co rok myslet na budoucnost. V jednom kuse se bavíme o financích a technologiích, a byli bychom lajdáci, kdybychom se o tom nebavili. Ale neměli bychom zapomenout, jaké jsou naše skutečné hodnoty,” přidává se David Remnik v magazínu The New Yorker.