Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Aktuálně

My Jiřího nedáme

Lidovci znovu jednali o kauze svého předsedy Jiřího Čunka a znovu jej podpořili. Jiný výsledek se zřejmě nedal očekávat, protože KDU-ČSL dnes vypadá úplně stejně jako před dvěma lety sociální demokracie, když řešila kauzu Stanislava Grosse.

Lidovci znovu jednali o kauze svého předsedy Jiřího Čunka a znovu jej podpořili. Jiný výsledek se zřejmě nedal očekávat, protože KDU-ČSL dnes vypadá úplně stejně jako před dvěma lety sociální demokracie, když řešila kauzu Stanislava Grosse. Tehdy také do poslední chvíle hájili předsedu, i když věděli, že je to neudržitelné. Lidovci jen zavírají oči před skutečným světem, protože mlčení stranu stejně nezachrání.

Je to doopravdy na vlas stejné jako za Grosse. Vypněte mikrofony a diktafony a najednou téměř každý lidovec řekne, že se mu kauza nelíbí, že by snad i předseda měl odejít. „Ale co potom?“ ptají se vždy dokola. Stejně jako socialisté v roce 2005 se obávají, že strana je tak zdecimovaná, že prostě nemá nového lídra. Navíc, když by v krátké době odstřelili dalšího předsedu (je to jen pár měsíců co padl Miroslav Kalousek), vzbudilo by to dojem, že strana je nesvéprávná při výběru svých představitelů. Raději tedy tohohle muže, který se brzy stane synonymem pro bezzásadovost, než totální bezvládí.

Jiří Čunek má tu výhodu, že šikovně získal na svou stranu obě nejsilnější křídla. Představitele znesvářených proudů Cyrila Svobodu i Miroslava Kalouska posadil do vlády a jejich předním stoupencům přidělil různé funkce. Kdo by se mu tedy měl teď chuť bouřit? I proto jsme svědky zcela absurdních výroků, jako je ten od prvního místopředsedy strany Romana Línka:„Jiří Čunek neudělal žádnou politickou chybu.“ Možná by stálo za to zajít k očnímu a ušnímu lékaři.

Předseda KDU-ČSL už má na triku tolik skandálů a je navíc tak rétoricky neschopný, že to není dlouho udržitelné. Tím spíš, že by bylo s podivem, kdyby Strana zelených ale i ODS, neřekla tak už dost. Jako koaliční partneři se totiž v tom marasmu topí s ním.

Co tedy bude dál? V Česku je velmi těžké soudit, ale Jiří Čunek se zdá být neochvějně přesvědčen, že se nesmí pohnout z křesla. Zřejmě i za cenu, že sebou ke dnu potáhne celou svou stranu a potažmo i vládu.

Každopádně jedna věta na závěr, která je prostá jakékoli ambice na odbornou analýzu: Už se na to nedá koukat.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].