Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Zemanův sponzor nám nabízel zbraně, uvádí Tchaj-wan. Hra propagandy, reaguje firma

Dceřiná firma skupiny Czechoslovak Group založené Jaroslavem Strnadem měla na ostrově prezentovat houfnice Dana

Michal Strnad, majitel Czechoslovak Group • Autor: HN  -  Libor Fojtík
Michal Strnad, majitel Czechoslovak Group • Autor: HN - Libor Fojtík

V roce 2018 vyjel zbrojař a milionový sponzor Miloše Zemana Jaroslav Strnad s prezidentem do Číny, aby tam s komunistickou velmocí dělal obchody. Nyní naopak Tchaj-wan, který Čína považuje za svou vzbouřenou provincii, uvedl, že mu Strnadem založená společnost Excalibur Army (EA) nabízela zbraně. Takové obchody Čína tvrdě sankcionuje. Plyne to z pátrání Respektu a Aktuálně.cz.

Zakladatel strojírenské a zbrojařské skupiny Czechoslovak Group Jaroslav Strnad dostal před dvěma roky od prezidenta Miloše Zemana státní vyznamenání. Týden potom oba muži společně odcestovali na návštěvu Číny. Strnad, jehož firmy patřily k největším sponzorům Miloše Zemana i s ním spojené Strany práv občanů, se v prezidentské delegaci vypravil lobbovat za prodej civilní techniky komunistické velmoci. Ve hře byly komponenty nákladních automobilů Tatra a rovněž radary pro čínská letiště. Obojí zastřešuje Strnadovo impérium Czechoslovak Group. Podnikatel si pak pochvaloval, že se obchodní dohody podařily.

Nyní ovšem Czechoslovak Group, kterou dnes ovládá Strnadův syn Michal, řeší ožehavou situaci. Jak plyne ze zjištění Respektu a Aktuálně.cz, klíčová tchajwanská vyzbrojovací instituce potvrdila, že místní zástupci Strnadovy skupiny nabízeli na uzavřené prezentaci zbraně tomuto ostrovnímu státu.

O záležitosti nejprve informovala tchajwanská média, která citovala nejmenované důvěryhodné zdroje. Aktivitu dávala do souvislosti se zpevňujícími se vztahy mezi Českem a Tchaj-wanem po cestě šéfa českého Senátu Miloše Vystrčila na ostrov na přelomu srpna a září. Té se snažil důrazně zabránit jak Zeman, tak čínská ambasáda v Praze.

Článek z tchajwanských médií
Článek z tchajwanských médií

Tchajwanský server Up Media také uvedl, že informace o tajné prezentaci houfnic Dana na tamním vojenském technologickém institutu, již uspořádali zástupci firmy Excalibur Army spadající do Strnadovy skupiny, se tři dny na to dostala právě k čínské ambasádě v Praze. Ta podle zdrojů tchajwanských médií následně kontaktovala vedení firmy a vyhrožovala, že pokud se pokusí o vývoz zbraní na Tchaj-wan, využije Čína svého vlivu na českou vládu, aby tomu zabránila.

Nenecháme se zatáhnout do propagandistické hry

Čínská ambasáda na dotazy Aktuálně.cz a Respektu nereagovala. Společnost Czechoslovak Group jakýkoliv byznys na Tchaj-wanu popřela. Podle firmy texty tchajwanských médií „působí dojmem jakési propagandistické války“, do které se společnost nenechá zatahovat.

„Společnost Excalibur Army ani žádná jiná společnost ze skupiny CSG neprezentuje své houfnice Dana na Tchaj-wanu, rovněž se vyhrazujeme proti tvrzení, že by byl na kohokoliv z managementu společností vyvíjen jakýkoliv nátlak ze strany čínské ambasády v Praze. Tato informace je zcela nepravdivá. Žádný zástupce našich společností nenavštívil Tchaj-wan a ani žádný zástupce Tchaj-wanu nenavštívil společnost Excalibur Army,“ odpověděl na dotazy Aktuálně.cz a Respektu mluvčí Strnadova impéria Andrej Čírtek.

To, že Excalibur Army na Tchaj-wanu prezentovala nejen houfnice Dana, ale celé své portfolio, ovšem podle zjištění Aktuálně.cz a Respektu následně potvrdila sama vojenská instituce National Chung-Shan Institute of Science and Technology (NCSIST), která má na ostrově starosti opatřování bojových technologií. Na Tchaj-wanu se totiž spustilo vyšetřování, jak se informace o prezentaci Excalibur Army mohla tak rychle i se všemi detaily dostat na čínskou ambasádu v Praze - a zda to neohrožuje tchajwanskou národní bezpečnost.

Prohlášení institutu NCSIST
Prohlášení institutu NCSIST

NCSIST vznikl původně jako vyzbrojovací oddělení tchajwanského ministerstva obrany. Dodnes spadá pod tamní vládu a jde o klíčovou instituci, jež má vysoce tajné informace o obranyschopnosti země. „Domácí zástupci firmy Excalibur Army institutu 7. října představili všechny produkty dodávané touto společností. Jednalo se o veřejných informacích, nikoliv o citlivých záležitostech institutu,“ uvedl NCSIST s tím, že dále usiluje o maximální ochranu utajovaných informací.

Přes dementi české firmy institut také upřesnil, co měl „brífink“ Excalibur Army nabízet - výzkum a vývoji zbraní pro národní obranu ostrovního státu. Kdyby tomu tak skutečně bylo, udělala by to firma bez toho, aniž měla na vývoz zbraní zajištěnou českou licenci. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) Aktuálně.cz a Respektu totiž řekl, že o schválení vývozu českých zbraní na Tchaj-wan nic neví. Jeho ministerstvo by se v takovém případě na udělení licence podílelo. „O něčem podobném slyším poprvé. Ani nevím, že by někdy byla podána taková žádost, nebo se o ní vůbec hovořilo,“ uvedl ministr.

 Embargo na americké firmy

Strnadova Czechoslovak Group přes oficiální prohlášení tchajwanských úřadů celou záležitost dále důrazně popírá. „Myslím si, že se z toho vyvinula nějaká hra propagandy a je nám líto, že je do toho zatažena naše firma,“ zopakoval po opětovném dotazu redakcí mluvčí Čírtek.

Houfnice Dana
Houfnice Dana

Čína se dodávkám zbraní na Tchaj-wan důrazně snaží zabránit. Před čtrnácti dny například oznámila uvalení sankcí na několik amerických zbrojařských firem. Reagovala tak na některá oznámení o prodeji zbraní z USA. Za miliardy dolarů od nich Tchaj-wan získá pobřežní obranné systémy, rakety či 66 stíhaček F-16. Ostrovní země v poslední době silně zbrojí kvůli vyostřujícím se vztahům s pevninskou Čínou. Peking se tomu pokouší bránit.

„Americké prodeje zbraní Tchaj-wanu závažně porušují princip jedné Číny a závažně podkopávají suverenitu Číny. Čína to silně odsuzuje,“ uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien s tím, že jeho země bude pokračovat v nezbytných krocích, aby svou suverenitu a bezpečnostní zájmy hájila.

Vztahy mezi Hradem a Czechoslovak Group

  • Firma Dako-CZ, výrobce brzdových systémů pro kolejová vozidla, už v letech 2013 a 2014 darovala celkem 3,5 milionu korun „prezidentské“ Straně práv občanů. Firma je součástí strojírenské a zbrojařské skupiny Czechoslovak Group založené Jaroslavem Strnadem. Strnad ji v době daru ovládal společně se slovenským podnikatelem ruského původu Alexejem Beljajevem.
  • V roce 2015 se Zeman zúčastnil otevření nové haly firmy. Ještě předtím vyrazil i do automobilky Tatra, která rovněž spadá do Strnadova impéria, a označil se za jejího „neplaceného agenta“.
  • Příliv peněz pokračoval od Strnada Zemanovi pokračoval. Na konci roku 2017 Dako-CZ Zemanovi poslala 2 miliony korun přímo na transparentní účet jeho prezidentské kampaně.
  • Další milion korun určených na zajištění Zemanova znovuzvolení dala také společnost Composite Components. Firmu, která vyrábí materiály pro letecký a automobilový průmysl, vlastní podnikatel Petr Rusek, který má ke Strnadovi blízko. Rusek zároveň seděl v představenstvu Strnadových firem Tatra Trucks a Czechoslovak Group.
  • Další téměř milion přidala spolku podporujícímu kampaň Zemana firma Car Service Group CZ, kterou dle obchodního rejstříku tehdy vlastnil šestadvacetiletý Marek Zurian. Jeho společnost sídlila na stejné adrese jako některé firmy s vazbami na Strnada. Zurian souvislost popíral.
  • V lednu 2018 Jaroslav Strnad Czechoslovak Group přepsal na svého pětadvacetiletého syna Michala.
  • V říjnu 2018 Jaroslav Strnad dostal vyznamenání od znovuzvoleného prezidenta Zemana. 14 dnů na to s ním odcestoval do Číny, kde lobboval za Czechoslovak Group. „Účelem cesty je rozvíjení obchodních příležitostí, zejména v oblasti radarů pro civilní letectví,“ komentoval to tehdy mluvčí podniku Andrej Čírtek.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].