Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Kvalifikace, Izrael a V4. Zeman odmítl jmenovat Lipavského ministrem zahraničí

Před designovaným premiérem Fialou je nyní volba, zda čekat na výsledek kompetenční žaloby, nebo předat dočasně řízení resortu někomu jinému

Kandidát na ministra zahraničí Jan Lipavský hovoří s novináři po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech • Autor: Šimánek Vít
Kandidát na ministra zahraničí Jan Lipavský hovoří s novináři po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech • Autor: Šimánek Vít

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček ukončil spekulace, jak moc Miloši Zemanovi vadí nominace Piráta Jana Lipavského na post ministra zahraničí. V pátek zveřejněné zprávě Pražský hrad uvedl, že Lipavského jmenovat nehodlá. Vadí mu jeho postoje k Visegrádu a Izraeli i údajná nízká kvalifikace Lipavského, která se má projevit tím, že má pouze bakalářský titul. A pak “návrh Lipavského, aby se příští Sudetoněmecké dny konaly na území České republiky”.

„Prezident republiky konstatuje, že Ústava ČR neukládá prezidentu republiky povinnost akceptovat každý návrh, který je mu předložen. Naopak, ústavodárcův výraz návrh implikuje, že tento návrh může být jak přijat, tak odmítnut, jinak by nebyl návrhem,“ stojí ve zprávě podepsané Ovčáčkem.

Před designovaným premiérem Petrem Fialou tak nyní stojí otázka, jak se k Zemanovu rozhodnutí postavit. V reakci na Zemanovo rozhodnutí už Fiala na Twitter napsal, že je potřeba, aby Ústavní soud vyřešil, kdo má ve věci výběru ministrů a jejich jmenování jaké pravomoci. Že je připraven podat tzv. kompetenční žalobu, uvedl již v minulých dnech.

Před Fialou a jeho koaličními partnery je však zároveň volba, zda čekat na výsledek kompetenční žaloby a nechat dál vládnou kabinet Andreje Babiše v demisi - nebo nechat jmenovat vládu bez Lipavského, dočasně předat řízení ministerstva zahraničí někomu jinému a čekat na výsledek žaloby. Konkrétní scénáře možného dalšího postupu rozebíráme zde.

Petr Fiala se chystá za Milošem Zemanem do Lán na další jednání v pondělí. Předseda Pirátů Ivan Bartoš pro Českou televizi uvedl, že “Piráti stojí za svými kandidáty, a neexistuje, že by byl jiný kandidát než Jan Lipavský”. Zda by byla strana ochotná akceptovat, aby ministerstvo dočasně řídil někdo jiný, ale nechtěl komentovat.

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová pro Respekt uvedla, že by měl v kompetenční žalobě Ústavní soud “vymezit ústavní pravomoc prezidenta při jmenování ministrů” – ale ani ona nechtěla komentovat další scénáře.

„Reprezentuji a chci prosazovat koaliční program vznikající vlády, která se jasně opírá o hlasy lidí ve volbách. Není možné z těchto principů ustupovat. Občané se potřebují spolehnout na platnost zákonů v této zemi, že žijeme v parlamentní demokracii a že má jejich hlas ve volbách smysl,“ napsal Lipavský pro Aktuálně.cz s tím, že Ústava jasně říká, že prezident jmenuje na návrh premiéra členy vlády. "Tento názor zastával v minulosti i sám Miloš Zeman, když říkal, že prezident nemá pravomoci kandidáty kádrovat. Platí má nominace na post ministra zahraničí, za kterou stojí i koalice Spolu a Pirátů se STAN včetně premiéra Petra Fialy, "dodal Lipavský.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].