Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reportáž

Zapomeňte na Babiše

V prázdném štábu šéfa ANO byli jen novináři a poslanec Juchelka

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Jsou dvě hodiny odpoledne, sobota 28. ledna, těsně po uzavření volebních místností. Začíná sčítání výsledků po druhém kole prezidentského souboje mezi Petrem Pavlem a Andrejem Babišem. Volební štáb druhého zmíněného je ale zaplněn pouze novináři, kterých se sem registrovaly přes dvě stovky. Jediný politik hnutí ANO, který je v sále přítomný a je ochoten sestoupit do odděleného prostoru pro média, je poslanec Aleš Juchelka.

„I když Andrej Babiš prohraje, jeho mandát je vyšší než ten, který jsme získali do sněmovny. Já to nepovažuju za prohru,“ říká ve chvíli, kdy je sečteno asi dvacet procent hlasů a trend je už podle expertů jasný – Babiš prezidentské volby prohraje. Na otázku ohledně kampaně, ve které Andrej Babiš srovnal Petra Pavla s Vladimírem Putinem nebo naznačoval, že v případě zvolení zavleče Česko do války, reaguje stejně jako jeho kolegové. Stížností na plakát, který koalice SPOLU měla před minulými komunálními volbami – a Andrej Babiš byl na něm vyobrazený právě vedle Putina.

Lze si ale stěžovat na jeden plakát, když hnutí ANO a Andrej Babiš dlouhodobě vedou negativní a útočnou kampaň, například když ve sněmovních volbách tvrdil, že Piráti v případě účasti ve vládě seberou lidem byty a nastěhují do nich válečné uprchlíky? „My jsme si nezačali. Co se týká neetičnosti kampaně, to ukáže čas,“ dodává Juchelka s tím, že celá mediální scéna byla nakloněná Petru Pavlovi. „Viděli jsme debatu veřejnoprávní televize. Byl to neférový výkon ze strany moderátora, těmto novinářům pak platíme poplatky?“ vykřikuje bez upřesnění, co tou neférovostí myslí.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Kromě Juchelky se přítomní novináře ve volebním štábu snaží zabavit ještě jinak – na stěnu se promítá přímý přenos České televize, jediná zábava a možnost přítomných alespoň sledovat dění v konkurenčním štábu. Zároveň se servíruje oběd v podobě bavorského bramborového salátu s řízkem nebo českého guláše. Po třetí hodině začínají přicházet další tváře ANO. Bývalý ministr a místopředseda hnutí Karel Havlíček a také bývalá ministryně Klára Dostálová. Z balkónu u baru seshora novináře pozoruje ještě Alena Schillerová. To je ale vše; nikdo další z ANO nepřichází a nepřijde až do tiskové konference Andreje Babiše, která se uskuteční kolem čtvrté hodiny.

Nepříznivý výsledek už se pro Andreje Babiše začal naplno rýsovat ve tři, kdy bylo sečteno přes šedesát procent okrsků - a rozdíl byl 600 tisíc hlasů pro Pavla. Jeho kolegové z hnutí však stále tvrdili, že se nejedná o prohru. „Pro nás je to úspěch, nikdo nečekal, že dojdeme takto daleko, někteří dokonce zpochybňovali, že postoupí do druhého kola,“ říkal místopředseda hnutí Karel Havlíček. Podobně mluvila i Klára Dostálová: že nic nekončí a že to hnutí ANO neprohrálo. Atmosféra ve štábu však napovídala opak. Catering s jídlem zmizel včetně nádobí - a obrazovka, která ukazovala sčítání výsledků, byla vypnutá.

Revoluce nekončí, spíš trvá

Rozhovory, které novináři ve štábu s těmi pár přítomnými vedli, v jeden okamžik přerušil potlesk na balkónu. V tu chvíli dorazil Andrej Babiš a kolem něj se hned semknuly tváře ANO, které ho loajálně doprovázely celou kampaň a během jeho nepřítomnosti bránily jeho slova. Babiš poté sestoupil před novináře a mluvil o tom, že gratuluje Petru Pavlovi a uznává svou porážku. „Chtěl by poprosit všechny naše podporovatele, aby akceptovali, že jsem prohrál, a akceptovali, že máme nového prezidenta,“ řekl na tiskové konferenci. „Pro nás ale nic nekončí, máme nové voliče a chceme vyhrát v parlamentních volbách. Přeju vám svět bez Babiše, zapomeňte na Babiše,“ dodal nesouvisle nakonec šéf ANO. Poté ho začala jeho žena Monika Babišová krotit, „že už stačí“, Babiš dodal, že „má být hodný“ – a tím jeho projev po prohraných volbách skončil.

Na první pohled vypadalo, že dokázal přijmout prohru celkem důstojně. Státnický výraz mu však vydržel právě do doby, než novináři začali klást otázky. Tradičně si nezapomněl postěžovat, že podporovatelé Petra Pavla byli agresivní, že média byla vůči němu nespravedlivá, nebo že stál nejen proti Pavlovi, ale i pětikoalici. „Nebudu vám na tuto otázku odpovídat,“ řekl pak na dotaz novinářky z DVTV, jestli jeho prohra znamená, že česká společnost většinově nechce prezidenta, který lže, jak to předváděl v kampani. A po otázce České televize už jen zaútočil na tazatele. V tu chvíli tiskový mluvčí Andreje Babiše Vladimír Vořechovský oznámil, že další dotazy už nebudou a tímto vystoupení šéfa ANO končí.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].