0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře28. 1. 20233 minuty

Revoluce nekončí, spíš trvá

Prezidentské volby vyhrál muž, který je ukázkovým produktem změny režimu po roce 1989

Během volební kampaně někdo poznamenal, že finále v podobě dvou bývalých členů KSČ, kteří měli dost naivity či cynismu dělat kariéru až do konce komunismu, a především podpora Petra Pavla ze strany bývalých aktérů listopadového převratu, znamená vlastně symbolický konec revoluce. Že tedy už není důležité, jestli byl někdo v té trapné Husákově a Jakešově partaji, nebo dokonce předsedou stranické buňky v komunistické armádě.

Skutečnost je teď ale jiná. Na Pražský hrad nepřichází symbolicky člen KSČ a frekventant kurzu pro rozvědčíky. Přichází vysloužilý generál NATO, dokonce držitel významné funkce uvnitř Aliance. Revoluce tedy symbolicky nekončí, ale trvá. Jinak řečeno aktéři revoluce mohou být spokojeni: Pavel je totiž ukázkovým produktem změn 1989, kdy každý dostal možnost osvojit si principy nového svobodného státu a v rámci svých sil je rozvíjet.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

To vše šlo v sobotu konstatovat už po třetině sečtených hlasů. Babiš totiž ani na chvíli, tedy při sčítání nejmenších volebních okrsků, v souboji nevedl. Na rozebírání důvodů výrazné porážky bude čas, ale jistě mezi ně patří kampaň plná chyb. Také Babišova politická figura jako taková. Předseda ANO i z opozice (odkud se útočí lépe) i v čase ekonomické krize, zdražování a války na Ukrajině nedokázal lidi přesvědčit o své kompetenci řídit Česko a v krátkém čase končí se třetí volební porážkou v řadě.

Pro Česko to teď bude znamenat několik důležitých věcí. Do funkce prezidenta usedá kompetentní, konsenzuální, klidná a vstřícná postava, kterou i protibabišovsky naladěná část společnosti vnímala jako kompromisní. Druhá část Česka nemusí mít pocit, že „kavárna“ si protlačila někoho svého, neboť nešlo o jejich miláčka. Ne, po neúspěchu předsedy akademie věd, který byl také kompromisním kandidátem, uspěl generál a na Hrad tím usedá kompromisní prezident, což je dobře.

Dalším důležitým efektem voleb je, že vláda bude mít v těžkých časech klidnější práci, než by měla s prezidentem, který má pocit, že všemu rozumí nejlíp – a s tímto přesvědčením by dál dělal kampaň, tentokrát pro svoji politickou stranu. Důležité také je, že si nezemanovské Česko vyzkoušelo, že i ono má sílu zvolit v přímé volbě prezidenta a že tedy má smysl chodit k volbám.

A konečně - což je možná do budoucna nejdůležitější – výsledek voleb přináší docela jasný vzkaz, že v kampani se nevyplatí lhát a manipulovat s fakty tak otevřeně, jako to dělal Andrej Babiš. A že veřejné debatě nedominují řetězové maily, dezinformace a tupá propaganda. 

S Petrem Pavlem v čele bude na Česko výrazně lepší pohled, než byl v poslední dekádě.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].