Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Z politiky nemizím. Miroslav Kalousek po 22 letech skončil jako poslanec

Zakladatel TOP 09 již loni prohlásil, že nebude kandidovat v nadcházejících parlamentních volbách

Miroslav Kalousek, Český rozhlas, říjen 2017 • Autor: Milan Jaroš
Miroslav Kalousek, Český rozhlas, říjen 2017 • Autor: Milan Jaroš

Když v úterý předstoupil Miroslav Kalousek na úvod zasedání první povánoční Poslanecké sněmovny do řečniště, aby vzápětí oznámil po dvaadvaceti letech rezignaci na svůj mandát, byl to nepochybně pro mnohé překvapivý krok. Poslance jeho domácí TOP 09, strany, kterou Kalousek v roce 2009 založil a dostal ji do vlády, to ale nešokovalo. O ústupu prý mluvil mezi straníky již od loňského listopadu - a že se odehraje právě v tento den, mělo být podle některých z nich stanoveno v prosinci.

„Vím to několik týdnů. Nejdříve to zvažoval a definitivně se utvrdil tím, když prezident velmi brzy dopředu vyhlásil termín voleb,“ říká předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Miloš Zeman rozhodl o konání parlamentních voleb po konci adventu - tři čtvrtě roku před tím, než se budou konat. A opoziční strany od té doby tvrdí, že je tento krok poškodí, protože neúměrně dlouho prodlužuje předvolební kampaň. Politici musí mimo jiné odteď vykazovat všechny výdaje a vejít se do limitu 90 milionů, zároveň menší strany nemají tolik prostředků na dlouhou kampaň.

Hlavní ale je, že všechno je ještě víc vnímáno coby součást tvrdého předvolebního střetu. Kalousek proto interpretuje rozhodnutí o svém konci jako logický tah - a připomíná dřívější prohlášení, že již nebude ve volbách kandidovat vůbec. „Považuji za racionální a takticky správné, aby ve sněmovní debatě prezentovali nadále názory poslanci, kteří se budou ve volbách ucházet o vaše hlasy,“ uvedl Kalousek ve svém veřejném prohlášení.

Moje rozhodnutí

„Že jsem o tom uvažoval už dřív, to je pravda, rozhodnutí prezidenta to urychlilo,“ řekl Respektu. Někteří jeho kolegové mluví o dlouhodobějším kontextu toho, co nyní vyhlásil. Na začátku bylo zmiňované prohlášení z loňského července, kdy v Otázkách Václava Moravce sdělil, že již znovu nechce být poslancem.  Měl za tím být tlak části TOP 09, aby kvůli kontroverzní pověsti nebyl ve volbách přítěží; Kalousek měl tyhle hlasy nést úkorně a nakonec jim ustoupil. Sám ale trvá na tom, že stejně jako nyní, ani tenkrát to po něm nikdo nechtěl. „Nekandidovat letos, to bylo moje strategické rozhodnutí, jen moje,“ prohlašuje.

Sice už nebude dál pokračovat ve volených funkcích, ale z vrcholové politiky nemizí. „Odchod ze sněmovny přece neznamená odchod z politiky. Budu politiku dělat určitě dál jako aktivní člen TOP 09, jen nebudu v Poslanecké sněmovně. A dál budu přítomen na sociálních sítích. Jakmile to covidová situace dovolí, rád obnovím setkávání s občany s názvem Pivo s Mirkem, protože po tom už se mi stýská,“ říká Kalousek. Předsedkyně TOP 09 se také již s Kalouskem domluvila, že se bude účastnit jednání předsednictva i výkonného výboru strany, stejně jako porad poslaneckého klubu. „Bude se dál účastnit stranických jednání - já to tak chci a zájem má i on,“ potvrzuje Pekarová Adamová.

TOP 09 ještě postaru • Autor: ČTK
TOP 09 ještě postaru • Autor: ČTK

Kalouskovi kolegové poměrně často zmiňují, že v posledních měsících jejich bývalý předseda propadal stále většímu rozčarování z politiky, vadilo mu hlavně zadlužování veřejných rozpočtů a rozvrat ve veřejných financí. Z dění kolem prý cítil únavu – ale ani s tím sám nesouhlasí. „Nejsem frustrovaný z politiky. Možná na mně někdy byla vidět frustrace z úrovně diskuse, protože jde pořád dolů, jak ubývá poslanců, kteří chtějí pochopit problém,“ oponuje.

Zda vedení TOP 09 s Kalouskem probíralo nějakou jeho budoucí kandidaturu, nechce Markéta Pekarová Adamová komentovat. Sám Kalousek k tomu říká: „Následujících devět let nás každý rok čekají nějaké volby. Jediné, o kterých jsem dosud přemýšlel, jsou ty letošní, tam jsem se rozhodl, že kandidovat nebudu,  o těch dalších jsem dosud nepřemýšlel. Možná o nich přemýšlet začnu, to nemůžu vyloučit. To ještě nemám rozvážené.“

V posledních letech se Kalousek ve stranické hierarchii postupně stahoval. Po volbách v roce 2017, ve  kterých se TOP 09 tak tak dostala do Poslanecké sněmovny, řekl, že skončí jako její předseda. Když s ním tehdy Respekt dělal rozhovor, měl před sebou hrníček s nápisem „šálek ministerského předsedy“, na němž byla jeho fotografie s širokým úsměvem. „Nekrolog nepíši, z vrcholové politiky se nestahuji,“ říkal tehdy ke své budoucnosti a odkazoval k povstání z popela v případě britského premiéra Winstona Churchilla, který se po mnohaletém ústupu ze scény vyšvihl opět na její špičku. Bylo ale jasné, že tehdy v politice dosáhl na vrchol svých možností a oproti minulosti již straně nedokázal přitahovat tolik příznivců jako dříve.

Jeho dítě

Před vznikem TOP 09 Kalousek působil dvě dekády v různých funkcích u lidovců a podle některých tehdejších kolegů začal o něčem, jako je topka, přemýšlet poprvé už v roce 2006. Lidovci totiž po tehdejších patově zakončených volbách odmítli Kalouskův překvapivý pokus opřít s ČSSD Jiřího Paroubka vládu o komunisty a on jako jejich šéf padl (byť s tím někteří dopředu souhlasili). „Uvědomil si, že se na mocenský vrchol už nedostane. Začal zřejmě uvažovat, co dál,“ popsala to před časem Respektu lidovecká politička Zuzana Roithová.

Ministr vnitra Kubice a ministr financí Kalousek na jednání vlády; 2012 • Autor: HN, Matěj Slávik
Ministr vnitra Kubice a ministr financí Kalousek na jednání vlády; 2012 • Autor: HN, Matěj Slávik

Východisko Kalousek nakonec našel právě v novém politickém subjektu TOP 09. Svojí novou stranou naprosto žil a vždy říkal, že je jeho „dítětem“. Při jejím uvádění na svět se vyvaroval chyb svých předchůdců, kteří se snažili opakovaně postavit středopravé subjekty. Na rozdíl od nich nevázal TOP 09 jen k jednomu tématu: na vlastní oči mohl sledovat, že úzký programový záběr na voliče nefunguje. Ať už šlo o Unii svobody a její vymezení se vůči skandálům ODS nebo menší pravicové strany postavené na odmítání EU.

Kalousek TOP 09 definoval jako tematicky univerzální stranu, která bude dbát na to, aby nerostly schodky veřejných financí a země se dál nezadlužovala, nabídl recept, jak reformovat zkostnatělé zdravotnictví a sociální systém, bojoval proti klimatickým změnám a usiloval o posílení západní orientace. TOP 09 – jejíž název je akronym slov tradice, odpovědnost, prosperita - od začátku pomohla Kalouskova sázka na Karla Schwarzenberga, který zafungoval jako jeden z hlavních magnetů na voliče.

Jeho příběh šlechtice, který za normalizace pomáhal zdejším disidentům, později spolupracoval s Václavem Havlem a pak se naplno zapojil do politiky jako „služby vlasti“, přitahoval městské liberály. A v kombinaci s Kalouskovou znalostí politického zákulisí, strategickým přemýšlením a rétorickými schopnostmi jim to v prvních letech šlapalo nečekaně skvěle.

Sen o dominanci na pravici se ale Kalouskovi nesplnil. Strana si nikdy nevybudovala dostatečně  početné a pevné jádro skalních fanoušků, takže když vyprchalo kouzlo prvotní přitažlivosti, preference začaly klesat. Mimo jiné i kvůli padající popularitě Nečasovy vlády odstavené v létě 2013 policejním zásahem na Úřadu vlády. Reformní program TOP 09 tak narazil na období ekonomické recese a poté už TOP 09 jen ztrácela; definitivně s nástupem Andreje Babiše ve volbách 2013.

Jen Kalousek

Proti němu Kalousek nikdy správný recept nenašel. Jako první z opozice se sice vůči němu silně vymezoval, svůj boj stavěl jako principiální střet demokrata proti oligarchovi, jenž kumuluje moc, ale na voliče to nezafungovalo. TOP 09 oslabil i rozpad spolupráce se Starosty, kteří nyní do voleb kandidují v koalici s Piráty. TOP 09 se zase chce pokusit o restart v trojkoalici s lidovci a ODS.

O tom, co přesně bude dělat, nechce zatím Kalousek mluvit. „Netvrdím, že nemám před sebou nějaké pracovní varianty. O jedné z nich se budu muset rozhodnout a na to si chci dát pár týdnů prázdnin,“ říká jen. V kuloárech se mluví o tom, že jednou z možností je soustředění na vědu a výzkum a start-upové projekty. V Poslanecké sněmovně ho nyní nahradí Jan Jakob, který jak tvrdí, se chce věnovat tomu, co Kalousek, tedy  rozpočtové odpovědnosti. Do čela poslaneckého klubu se za Kalouska postaví jeho kolega Vlastimil Válek.

„Když si to teď zpětně probírám, tak to do sebe zapadá,“ přemítá Válek. „Uvrtával mě již nějaký čas do různých úkolů a začal mi vysvětlovat, jak funguje grémium, minimálně desetkrát večer jsme spolu seděli a vysvětloval mi, jak se dělá to nebo tohle - a já si říkal, proč mi to sakra říká, když nejsem předseda klubu? Ale protože ho mám rád a rád jsem se přiučil, tak jsem ho poslouchal. Myslím, že to měl promyšlené řadu měsíců a postupně to chystal.“

Jak přesně bude vypadat nová kapitola v bohatém politickém životě Miroslava Kalouska, ví přesně jen on sám. Ať už bude čímkoliv, říká, že jedním zůstane určitě – Kalouskem. „Ne, poslanče už mi neříkejte. Teď už Kalousku, Kalouskem budu až do smrti,“ trvá na novém oslovení.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].