Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Úspěšná protiofenziva otevírá Ukrajině možnost pokračovat do Luhanské oblasti

Rusko má zjevně problém se zálohami, Kyjev se v tomhle směru připravil lépe

Na dobytém území • Autor: REUTERS
Na dobytém území • Autor: REUTERS

Ruská odpověď a protiofenzivu Ukrajiny v Charkovské oblasti je o neděle známá: je to tma. Rusko bombardovalo charkovskou elektrárnu a celý východ země je tak dočasně bez proudu; výpadek má vliv i na fungování vodovodního potrubí. Ukrajina v posledních dnech zaznamenala nebývalý posun v dobývání svých dočasně okupovaných území, nejvíc právě kolem Charkova a směrem k Donbasu.

Povedlo se jí to úspěšnou léčkou: v týdnech před odvetou zintenzivnila útoky kolem jihoukrajinského Chersonu, který je rovněž okupovaný Ruskem.  Útočila na mosty, přerušovala zásobovací cesty ruské armády, ničila jejich muniční sklady. A také pálila až na Krym. Rusko se domnívalo, že je to příprava na protiútok u Černého moře, a z východu sem stáhlo velkou část svých jednotek. To Kyjevu umožnilo protivýpad v místech, kde to Rusko nečekalo a oslabilo se přesunem vojáků.

Prvním ukrajinským ziskem bylo město Balaklija, Rusko odsud odešlo 8. září v obavách z obklíčení, o dva dny později Ukrajina pronikla k městu Kupjansk, kde měla ruská armáda páteřní týlovou zálohu. I odsud se Rusko pod náporem Ukrajinců stáhlo - a následně i z Izjumu, kde sídlilo velitelství ruských vojsk v oblasti. Rusové utíkali překotně, Ukrajinci na místě zajistili velkou část vojenské techniky, tanků, obrněnců a munice.

Když Rusko Ukrajinu v únoru napadlo, chtělo ji dobýt během bleskové operace za tři dny, zabít či zajmout prezidenta Volodymyra Zelenského a dosadit loutkovou vládu. To se nepodařilo. A po minulém týdnu padl i následně vyhlášený nový plán – získat celý Donbas, průmyslové srdce Ukrajiny. Zatím pětidenní protiofenziva to aktuálně Rusku znemožňuje: nedokáže již ze severu útočit, jak uvedl ve své analýze zpravodajský server Meduza.

Ukrajina měla výpad zjevně podrobně promyšlený, o čemž svědčí její postup. Po získání Balakliji po raketovém útoku zasáhla most přes řeku Oskil u Kupjansku, a ruská armáda se tak dostala do značných zásobovacích problémů. Rusové se pokusili bránit se za řekou a chtěli zastavit postup Ukrajinců na severu Kupjansku, ale ani v tom nebyli úspěšní.

Ukrajinci postupovali v několika seskupeních, část si vzala za cíl obklíčení ruských vojáků kolem zmíněného Izjumu. I jim přerušili zásobovací trasy a Rusové nedlouho poté Izjum opustili. Jeho osvobození bylo Ukrajinci vyhlášeno v neděli. Dohromady Ukrajinci osvobodili tři tisíce kilometrů čtverečních, řadu měst i mnoho vesnic. A někde se dostali až k samotné ruské hranici.

Kyjevu se díky úspěšnému  protiútoku otevírají další možnosti pokračovat dál do Luhanské oblasti, mimo jiné i k Rubižnému a Severodoněcku, o nějž před časem sváděli tvrdé boje a po částečném vyčerpání ruských sil se odtud stáhli.

Rusko má zjevně problém se zálohami, Ukrajina se v tomhle směru lépe připravila, tisíce jejích vojáků se cvičily v zahraničí, mluví se například o deseti tisících ve Velké Británii. A lidská síla bude kromě kvalitních zbraní na tisícikilometrové frontě stále důležitá.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].