Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

U Zemanovy schůzky s šéfem policie k Vrběticím byl i Mynář, přestože nemá prověrku

Hrad už je vyšetřován kvůli tomu, že předčasně skartoval utajovanou zprávu o výbuších v muničním skladu

Vratislav Mynář • Autor: HN – Jakub Plíhal
Vratislav Mynář • Autor: HN – Jakub Plíhal

Zástupce Pražského hradu bude na čtvrtečním jednání sněmovního bezpečnostního výboru vysvětlovat, proč Kancelář prezidenta republiky loni skartovala utajenou zprávu o muničním výbuchu ve Vrběticích, za kterým stála ruská vojenská rozvědka.  Jak již dříve upozornil Respekt a Radiožurnál, ke zmíněné skartaci došlo poté, co zprávu chtěla získat policie, odebrat z ní otisky a zjistit, jestli se k ní v úřadu prezidenta nedostali lidé, kteří k tomu neměli oprávnění a nevynesli ji například Rusku. Bezpečnostní prověrku na vyšší stupeň nemá kancléř Vratislav Mynář, poradce Martin Nejedlý nebo ředitel administrativní sekce Jan Novák.

Nejde přitom o jediné pochybnosti ohledně toho, jak Hrad nakládá s citlivými informacemi. Respekt a Radiožurnál nyní zjistily, že se kancléř Mynář přes absenci prověrky účastnil schůzky mezi prezidentem Milošem Zemanem a policejním šéfem Janem Švejdarem, na které loni probírali právě informace z kauzy Vrbětice.

Zeman si Švejdara pozval na Hrad 20. dubna 2021, aby ho informoval o podrobnostech kolem Vrbětic. V té době prezident k atentátu mlčel, ač už uplynuly tři dny od chvíle, kdy tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO) na základě poznatků Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) a kontrarozvědky BIS zveřejnila, proč policie podezřívá z výbuchu rozvědčíky ruské GRU Alexandra Miškina a Anatolije Čepigu. Později Zeman mlčení vysvětlil tím, že se potřeboval seznámit se všemi relevantními informacemi.

„Právě teď! Prezident republiky Miloš Zeman přijal na Pražském hradě policejního prezidenta Jana Švejdara,“ napsal mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček loni na Twitter a tweet doplnil fotkou obou mužů, jak sedí u malého kulatého stolu a Zeman má před sebou modré papírové desky s neznámými dokumenty uvnitř. Že byl na schůzce přítomný i Mynář, Hrad dosud tajil.

Respektu a Radiožurnálu to popsalo několik zdrojů a potvrdil to i sám Švejdar. „Nebyl jsem předem informován, čeho se má schůzka týkat, žádná témata jsem neobdržel. Že byl po celou dobu přítomen pan Mynář, mě nepřekvapilo, byl u každého mého setkání s prezidentem republiky,“ napsal k tomu policejní šéf.

Jaké informace muži přesně probírali, není jasné. K tomu, jestli měl Zeman před sebou na stole v deskách zprávu o Vrběticích, se Švejdar nevyjádřil. Tvrdí, že se na setkání neřešilo nic tajného. Záznam ani zápis ze schůzky, který by umožnil jeho slova verifikovat, však není k dispozici.

„Nebyl důvod jakkoliv řešit jeho přítomnost, nic ‘důvěrného‘ na této schůzce nezaznělo. Téma Vrbětice není tajné samo o sobě, v režimu ‘důvěrné‘ jsou jen určité informace, které se na schůzce neřešily. Já osobně jsem si byl dobře vědom toho, že v místnosti sedí osoba bez prověrky, a proto bych se odpovědím na případné důvěrné otázky vyhnul. Nicméně jsem žádné takové ani nedostal,“ uvedl policejní šéf, který ke konci měsíce po třech letech ve funkci končí.

Přesné informace, co se na setkání dělo, bude od Švejdara chtít i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). „O schůzce, která proběhla dávno před mým nástupem na ministerstvo, žádné informace nemám a každopádně budu chtít informace od pana prezidenta Švejdara. Obecně platí, že by se lidem bez prověrky neměly dostávat do ruky utajované informace, zacházení s nimi má přesná pravidla a postupy,“ napsal Rakušan Radiožurnálu a Respektu.

Kancléř Mynář na dotazy Radiožurnálu nereagoval. Mluvčí Jiří Ovčáček pak na otázku, jestli byl celou dobu u jednání i kancléř a jaké informace za přítomnosti obou prezidentů probírali, neodpověděl. „K otázkám nemám žádné sdělení,“ uvedl jen.

Poslanci bezpečnostního výboru budou chtít, aby jim zástupci Hradu vysvětlili, za jakých okolností úřad skartoval utajovný dokument k vrbětické kauze.  „Očekáváme, že nám zástupce Hradu odpoví na naše otázky, to znamená, jaké jsou podmínky pro nakládání s utajovanými informacemi v Kanceláři prezidenta republiky, kdo je prověřen na jaký stupeň. Abychom si mohli udělat představu, kolik lidí má prověrku na stupeň důvěrné, ve kterém byly inkriminované dokumenty, které se ‘omylem‘ zničily, a jaké jsou skartační řády,“ popsal předseda výboru Pavel Žáček (ODS).

Hrad sice přiznal, že materiál skartoval, ale v několika tiskových zprávách odmítl, že by porušil pravidla skartací nebo zákon. Kancléř Mynář nedávno v České televizi potvrdil, že Hrad se stále řídí skartačním řádem z roku 2005, a zopakoval, že vše proběhlo v souladu se zákonem. „Ve spisové službě máme skartační řád, který platí od roku 2005. Do téhle doby nám ho nikdo nezpochybnil. Já trvám na tom, že moji spolupracovníci v ničem nepochybili,“ uvedl Mynář.

Jenže ze skartačního řádu Pražského hradu plyne něco jiného. Radiožurnál a Respekt ho získali podle zákona o svobodném přístupu k informacím. „Skartační lhůta počíná běžet dnem 1. ledna roku následujícího po vyřízení utajované písemnosti,“ píše se v dokumentu. Skartace v tom samém roce, kdy materiál úřad získal, tedy není přípustná, přesto k ní došlo.

Zpráva o Vrběticích přišla na Hrad v dubnu 2021 a byla zničena po osmi měsících – na přelomu listopadu a prosince téhož roku. Podle skartačního řádu by dokument Hrad mohl zničit nejdříve roce 2022, jak potvrzuje lektor spisové služby z Institutu pro správu dokumentů Tomáš Bezouška, který spolupracoval i s Národním bezpečnostním úřadem.

„Skartace v témže roce v žádném případě možná není, takže i při té nejkratší skartační lhůtě by to bylo možné až v roce 2022,“ uvedl. Hradu tak podle něj hrozí postih. „Záleží na tom, jaký charakter dokument má, v každém případě se jedná o porušení povinnosti při výkonu spisové služby a tam hrozí sankce až dvě stě tisíc korun,“ dodává Bezouška.

Aktuálně se skartacemi na Hradě zabývá ministerstvo vnitra, od pondělí spisy kontroluje i Národní bezpečnostní úřad. „NBÚ se případem skartace uvedeného dokumentu musí a bude zabývat z hlediska své působnosti, tj. zda samotným aktem došlo k porušení povinností při ochraně utajovaných informací,“ napsal mluvčí úřadu Jaromír Kadlec.

Server seznamzpravy.cz tento týden upozornil, že Pražský hrad kromě tajné zprávy ke kauze Vrbětice zničil při skartaci loni na podzim ještě jeden utajovaný dokument. Čeho se týkal a která instituce jej na Hrad poslala, je však zatím tajné.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].