Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Hrad potvrdil zničení tajné zprávy k Vrběticím

Policie chtěla zjistit, zda dokument neviděl někdo nepovolaný, Hrad jej však skartoval. Zemanovi lidé věc původně nekomentovali

Vratislav Mynář a Martin Nejedlý • Autor: Milan Jaroš
Vratislav Mynář a Martin Nejedlý • Autor: Milan Jaroš

Pražský hrad v pondělí oficiálně potvrdil informace Respektu a Radiožurnálu, že skartoval tajnou zprávu Bezpečnostní informační služby k případu Vrbětice. Hrad, konkrétně prezident Miloš Zeman, ji dostal loni před vystoupením vládních představitelů, kteří na základě zjištění bezpečnostních složek informovali, že za výbuchem v muničním skladu v roce 2014, při němž zemřeli dva občané, stovky se jich musely vystěhovat ze svých domovů a byla způsobena miliardová škoda, stojí ruská vojenská rozvědka GRU.

Zprávu chtěla podle zjištění Respektu a Radiožurnálu před časem získat policie, když se pokoušela prověřit, jestli jsou na tajném dokumentu od BIS otisky prstů nebo stopy DNA někoho nepovolaného; tedy zda se s ním neseznamovali lidé, kteří k tomu neměli oprávnění. Nejbližší Zemanovo okolí totiž nemá náležitou prověrku – to platí nejen pro poradce Martina Nejedlého, ale i pro kancléře Vratislava Mynáře. Hrad nicméně zprávu odmítl vydat s vysvětlením, že materiál byl zničený.

„Ke skartaci se asi omylem připletl dokument v utajovaném režimu D (důvěrné, pozn. red.), a to zpráva o Vrběticích,“ uvedl pro Radiožurnál a Respekt zdroj z prezidentova okolí. Kancléř Vratislav Mynář a mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček to původně odmítli komentovat, po zveřejnění věci Hrad obrátil s tím, že ke skartaci skutečně došlo.

„Kancelář prezidenta republiky se spisem po jeho doručení i v průběhu skartačního řízení nakládala v souladu s tím, jak byl označen ze strany zpracovatele,“ uvedla v pondělním prohlášení Kancelář Prezidenta republiky. Na jiném místě pak stojí, že „spis prošel skartačním řízením“. Hrad přitom nadále odmítá, že by měl k dokumentu přístup někdo bez bezpečnostní prověrky, to však po jeho zničení není možné verifikovat.

Tématem se bude zabývat tento týden bezpečnostní výbor Poslanecké sněmovny. „Vzhledem k absenci bezpečnostní prověrky u klíčových prezidentových spolupracovníků a matoucí komunikaci Hradu v kauze Vrbětice považuji za klíčové projednat bod týkající se vrbětického tajného materiálu na bezpečnostním výboru. Musíme znát odpověď na otázku, zda nedošlo k porušení zákona od přijetí materiálu Hradem po jeho skartaci,“ řekl Respektu místopředseda bezpečnostního výboru Šimon Heller (KDU-ČSL).

Tajná zpráva k Vrběticím přišla na Hrad loni 7. dubna, kdy se informace dozvěděli i vybraní členové vlády. Jak už dříve uvedl Deník N, dokument údajně na Hradě ležel deset dní, aniž se s ním prezident seznámil. V té době do něj mohl nahlížet někdo další, kdo k tomu nemusel mít oprávnění.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].