0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Agenda21. 4. 20205 minut

Respekt: Starosta Kolář čelí bezpečnostnímu ohrožení kvůli Koněvovi a je pod ochranou

Spolu s ním je chráněn i pražský primátor Zdeněk Hřib

Ondřej Kolář
Author: Milan Bureš

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář čelí podle informací Respektu nebezpečí. Poté, co ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil, že chce trestně stíhat české politiky právě v čele s Kolářem za to, že spolu s dalšími komunálními představiteli rozhodl o odstranění sochy maršála Koněva, čímž podle ruského ministra porušil nový ruský zákon o poškozování válečných hrobů a pomníků, začal být starosta podle všeho opět chráněn.  Spolu s ním je chráněn i pražský primátor Zdeněk Hřib. „Mám krátkodobou policejní ochranu. Termín ukončení nebyl stanoven,“ potvrdil Respektu. Dalším politikem, který byl upozorněn na bezpečnostní rizika, je starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný.

Všichni tři dlouhodobě kritizují autoritativní režimy v Rusku a Číně. V případě Koláře nejde o preventivní opatření: zdroje Respektu tvrdí, že do Prahy přicestoval ruský občan, který by mohl pro Koláře představovat ohrožení. Kromě toho byl nedlouho před tím zaznamenán pohyb skupiny zpravodajských důstojníků směrem z Ruska do Evropy. „Dění kolem mě nechci komentovat,“ uvedl pro Respekt bez bližších podrobností Kolář. V minulosti starosta již ochranu měl, kvůli odstranění Koněvovy sochy dostal před časem několik výhrůžek fyzickou likvidací.

↓ INZERCE

Situace kolem pražského starosty opět vygradovala, když nechala Praha 6 na počátku měsíce sochu definitivně demontovat a odvézt. V Rusku to vzbudilo vášnivé reakce. Zákon umožňující kriminalizaci Koláře a spol. záhy poté podepsal ruský prezident Vladimir Putin, veřejně k stíhání pražského starosty vyzval zmíněný ministr obrany a Koláře odsoudil také šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. „Počínání toho pražského úřadu je těžké nazvat jinak než cynickým a pobuřujícím. Doufáme, že česká strana si uvědomí rizika dalšího vyostřování této situace,“ uvedl Lavrov.

Bronzová socha stála v Praze 6 od května 1980 a  budila v Praze 6 dlouhodobé spory. Části lidí vadilo, že Koněv se kromě osvobození Prahy podílel na zatýkání a deportacích československých občanů ruského původu, kteří z vlasti utekli před Stalinem a žili tu; další upozorňovali, že jde o pomník člověku, který se v padesátých letech podílel na krvavém potlačení maďarské protikomunistické revoluce. Poté, co jej v srpnu loňského roku neznámý pachatel podruhé polil červenou barvou, Kolář pomník odmítl nechat očistit a následně kolem něho nechal (byť nakonec jen dočasně) instalovat lešení s plachtou.

Loni v září se pak na stranu kritiků sochy i s přihlédnutím k těmto činům přiklonila většina zastupitelů v Praze 6 a odsouhlasili přestěhování Koněva z náměstí Interbrigády do depozitáře. Sochu má nahradit památník osvobození Prahy na konci druhé světové války. Nicméně již předtím se dostaly spory na mezinárodní úroveň a Rusko začalo mluvit o porušování smluv a zpochybňování boje proti fašismu. Záměr radnice vyprovokoval představitele Moskvy k verbálním útokům proti pražským politikům a mobilizoval proruské síly v Česku. Do sporu se s kritikou Koláře zapojil i Pražský hrad.

Kolář není jediným terčem kvůli Koněvovi. Ultranacionalističtí radikálové z uskupení Jiné Rusko před dvěma týdny zaútočili na areál českého velvyslanectví v Moskvě. Na plot vyvěsili rudý transparent s nápisem Stop fašismu. Do areálu zároveň vhodili dýmovnici a pak vydali své provolání s následujícím zněním: „Naše tanky budou v Praze! Rusko je vše, ostatní není nic!“

O týden později se podobná akce opakovala před českým konzulátem v Petrohradě. Před něj se dostavila maskovaná skupina, rozvinula před ním vulgární transparent a zapálila dýmovnici. K akci se následně přihlásilo opět Jiné Rusko. Politické vedení Ruské federace v čele s Putinem násilné akty neodsoudilo.

Představitelé české vlády se původně přímo za Koláře nechtěli postavit, nebo to dělali opatrně. „To by bylo jako skočit šipku do rybníka, který neznáte. Rychlá nebo impulzivní reakce nemusí být ta správná. Chápu, že diplomacie je pro řadu lidí nečitelná, ale tohle prádlo by se skutečně nemělo prát na veřejnosti. A to ani v případě, že to dělá druhá strana. Musíte mi věřit, když říkám, že jsme suverénní stát - a pokud se ukáže, že tento zákon to nerespektuje, budeme to řešit,“ řekl předminulý pátek v rozhovoru pro Respekt ministr zahraničí Tomáš Petříček na otázku, zda by nebylo na místě ohradit se proti snaze Ruska kriminalizovat české komunální politiky.

S odstupem však vydalo ministerstvo zahraničí ostřejší prohlášení: „MZV ČR striktně odmítá zásahy státních orgánů Ruské federace do vnitřních záležitostí České republiky. Pokud budou orgány Ruské federace pokračovat svými konfrontačními prohlášeními a úkony v tomto duchu, bude to signál, že ztratily zájem o rozvoj vzájemně výhodných vztahů mezi našimi zeměmi. Místní samospráva v České republice je nedílnou součástí ústavního zřízení našeho státu. Stíhání jejich demokraticky zvolených představitelů cizím státem za plnění jejich mandátu je z pohledu ČR nepřípustné. Příslušná ruská legislativa – navíc uplatňována retroaktivně – nebude ve vztahu k ČR nijak vymahatelná.“

Česko sice sdělilo, že Koláře k stíhání za Koněva nevydá, Rusko však může zapojit do věci Interpol a jeho prostřednictvím požádat prioritně o jeho zadržení kdekoli po světě. Starosta by tak mohl být zatčen při kterékoli cestě z republiky. V minulosti již k podobným případům došlo. Pod ministra obrany Šojgu navíc spadá vojenská rozvědka GRU, která v Evropě provedla několik násilných činů, naposledy se pokusila otrávit ve Velké Británii přeběhlého špiona Sergeje Skripala.

Author: Matěj Stránský
Author: Matěj Stránský

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].