V Česku po minulém týdnu vyvstala jedna neodkladná priorita: starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) by měl dostat širokou politickou podporu. Důvodem je vyhrocení sporu o sochu maršála Koněva stojící právě v Praze 6. V poslední době se začalo mluvit o jejím odstranění. Na to konto se kolem sochy začali srocovat proruští radikálové, k nimž se podle očekávání přidal i Miloš Zeman. Koláře napadl vulgárními nadávkami a poslal na proruské demonstrace svého mluvčího. Minulý pátek se přidal i ruský ministr kultury Vladimir Medinskij: Koláře přirovnal k nacistům. Zeman vzápětí Medinského podpořil.

To celé vůbec nevypadá dobře. Je třeba se bránit, ale zároveň zachovat chladnou hlavu. Každé evropské město, které vlastní jako připomínku druhé světové války památník Sovětské armády a uvažovalo po zániku SSSR o jeho odstranění, ví, jak politicky citlivá věc to je. Rusko nechce nic takového dopustit. Ví to například i Berlín, kde se v parku u řeky Sprévy v bývalé východní části města nachází patrně největší památník Stalinově armádě. Je tam a bude tam – kvůli dohodám, navíc stojí mimo rezidenční čtvrti schovaný uprostřed zeleně.

Koněvova socha v pražských Dejvicích stojí uprostřed domovní zástavby, dlouho ale nebyla předmětem diskusí. Přitom se nedá říct, že by nebyl důvod. Ivan Stěpanovič Koněv velel armádě, která osvobodila Osvětim, pak zpovzdálí přihlížela, jak Němci ničí Varšavu, dobyla Berlín a pak se vrátila k Praze. Tam se Koněv podílel na definitivní porážce Němců, také…

I_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2472

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte