Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Agenda, Politika, Redakce, Společnost

Respekt a Radiožurnál: Průlom v případu Vrbětice, policie podezřívá manželský pár ze špionáže

Zaměstnanec společnosti Imex měl být v mailovém kontaktu s generálem GRU, který operaci řídil

Podezřelí ze špionáže. (Manželé Šapošnikovi na fotce z roku 2012) • Autor: Rajce.net
Podezřelí ze špionáže. (Manželé Šapošnikovi na fotce z roku 2012) • Autor: Rajce.net

V případu útoku na muniční sklad ve Vrběticích, za nímž podle policie a tajné služby BIS stála ruská vojenská rozvědka GRU, došlo k dalším posunům. Podle informací týdeníku Respekt a Radiožurnálu pokročilo vyšetřování případu: policie zahájila úkony trestního řízení proti dvěma konkrétním lidem, bývalému ruskému vojákovi s českým pasem Nikolaji Šapošnikovi a jeho manželce Eleně. Manželé Šapošnikovi jsou podezřelí ze špionáže, konkrétně z vyzvědačství.

Zahájení úkonů je v právní terminologii prvotní fáze přípravného trestního řízení, která slouží k objasnění a prověřování skutečností důvodně nasvědčujících tomu, že byl spáchán trestný čin. Dozorující státní zástupce Martin Malůš uvedl, že k „tomu rozhodně nic říkat nebude“, konkrétnější není ani mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Policisté od začátku zkoumají, jestli GRU neměla v Česku někoho, kdo jí s akcí pomáhal. Kvůli tomu se zajímají právě o Šapošnikova a jeho ženu. Zdroje Respektu a Radiožurnálu uvádějí, že policie zajistila maily mezi manželi a generálmajorem Alexandrem Averjanovem, který řídil operaci GRU ve Vrběticích.

„Obsahem emailů byly citlivé informace o zbrojních obchodech, třeba o pohybu vojenského materiálu. Policie kvůli tomu zahájila trestní úkony,“ řekl zdroj Respektu a Radiožurnálu. Detaily nejsou známy, vzhledem k probíhajícímu vyšetřování je policie nespecifikuje.

Averjanov byl se Šapošnikovými v bližším kontaktu, než se dosud vědělo. Respektu a Radiožurnálu to nyní potvrdila dcera Šapošnikových, která popsala jednu vzájemnou schůzku v portugalském Lisabonu na začátku října 2014. Muniční sklad explodoval jen o pár dní později - 16. října 2014. Zda hlavním důvodem setkání byly Vrbětice, není jasné. Averjanov do zahraničí z bezpečnostních důvodů příliš necestoval, musel tedy řešit něco důležitého, když se k takovému kroku odhodlal.

Dcera Šapošnikových popisuje, že generál se přidal k rodině při prohlídce lisabonských památek, předtím se představil jako „Andrej“. „Potkali jsme se na kávě, turisticky jsme se dívali na Portugalsko. Prostě výlet, on se k nám přidal,“ řekla dcera Šapošnikových ke schůzce v Lisabonu, když ji reportéři zastihli v jejím domě na severní Moravě.

Žena tvrdí, že „Andrej“ za nimi přiletěl. „Chvilku s námi byl – hoďku, dvě, tři,“ říká. Averjanov se prý se Šapošnikovými znal už z dřívějška. „Nevím, jak dlouho se znali ani kdy se seznámili. Vím, že ho neviděli poprvé. Byl jim představen, on je nějaký literární historik. Dřív tam proběhl nějaký obchod a bylo to naprosto v pořádku, on tam pomáhal s nějakými kontakty. Takže taťka ho znal spíš pracovně a mamka se do toho nějak vložila,“ říká dcera Šapošnikových.

“Kdyby mi někdo řekl, že je to šéf GRU, tak mu to prostě nebudu věřit. Když loni vyšly fotky, jak Averjanov vypadá, tak jsem si spojila, že to je ten člověk, kterého jsem viděla v Portugalsku. Takže ano, fyzicky jsem ho viděla, ale že to byl on, to jsem zjistila až potom,“ dodala s tím, že ani její rodiče nevěděli, že je ruský špion.

Sám Šapošnikov ani jeho žena na otázky ohledně Averjanova nereagovali. Před časem pro Reporéty ČT televizi řekli, že žádné agenty neznají. „Co znamená agent, já žádné agenty neznám. Podezřelých ruských agentů v Evropě je tolik, že bychom se všichni divili, kdyby je všechny spočítali,“ řekl Reportérům Šapošnikov.

Vybuchlé sklady ve Vrběticích měla v pronájmu společnost Imex Group, pro niž Šapošnikov pracuje. Její advokát Radek Ondruš v emailu napsal, že o kontaktech Šapošnikova nic neví. „Společnosti Imex Group není o tomto setkání nic známo. Pracovníci společnosti nemají povinnost sdělovat, s kým se v mimopracovní době stýkají,“ sdělil Ondruš. Dříve styky Šapošnikova s Averjanovem popřel.

Že pro GRU byl vrbětický případ důležitý, svědčí i to, že Averjanov byl krátce před explozí v dojezdové vzdálenosti od Vrbětic. Policie zjistila, že se ubytoval ve slovenských lázních, které jsou od skladů dvě hodiny cesty. Policie a BIS se domnívají, že atentát byl řízený Moskvou, podle nich o tom mimo jiné svědčí právě to, že byl do akce zapojen přímo Averjanov. Generál podléhá velení GRU řízené Kremlem.

Samotný výbuch měli provést agenti GRU Anatolij Čepiga a Alexandr Miškin. Jsou důstojníky speciální jednotky GRU 29155 a po Vrběticích se v roce 2018 pokusili v britském Salisbury otrávit přeběhlého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru.

Zda Čepiga s Miškinem přímo vstoupili do muničního skladu, vyšetřování dosud neprokázalo. Existují důkazy, že byli v té době v Česku a přemístili se na Moravu. Po výbuchu byli oba oceněni nejvyšším ruským státním vyznamenáním Hrdina Ruska, odměněni byli i další čtyři členové jednotky, kteří byli do věci zapojení.

NCOZ i BIS pracují s verzí, že cílem útoku byl zbrojní materiál bulharského obchodníka se zbraněmi Emiliana Gebreva, který měl být ve Vrběticích připraven pro export Ukrajině bránící se v té době útoku ruských separatistů na Donbase.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].