Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Rakušan nevyloučil podporu Petra Pavla. V tvrdém pragmatismu si to umím představit, říká o prezidentské volbě

Šéfové dalších stran koalice zatím tak jednoznačně neřekli, jak by se ke jménu bývalého generála stavěli

Vít Rakušan • Autor: Aktuálně - Jakub Plíhal
Vít Rakušan • Autor: Aktuálně - Jakub Plíhal

Vládní koalice stále nemá svého kandidáta na prezidenta a je stále pravděpodobnější, že se jejích pět stran na společném představiteli či představitelce neshodne. „Muselo by se objevit jméno, které by opravdu všech těch pět stran přesvědčilo. Já osobně jsem s takovým jménem nepřišel ani takové jméno nevidím,“ řekl Respektu ministr vnitra a předseda vládního hnutí STAN Vít Rakušan. Podle jeho slov se debaty o jménech v koalici sice stále vedou, ale zatím bez konkrétního výsledku.

„Já mám celkem konzistentní názor,“ říká Rakušan. „Nechci, aby příští prezident byl populista. Chci, aby Pražský hrad začal fungovat normálně. Nemám od těchto prezidentských voleb vnitřní naději v tom, že se objeví druhý Václav Havel. Nemám dokonce v portfoliu současných kandidátů ani naději, že se tam objeví někdo, koho bych osobně považoval za ideálního kandidáta. Kandidáta, kterému bych bezmezně věřil a za kterého bych se srdnatě bil. Myslím si, že tady bude převažovat, alespoň v mém uvažování, tvrdý pragmatismus.“

A na otázku Respektu, zda by oním pragmatickým rozhodnutím pro něj coby předsedu STAN byla podpora Petra Pavla, který má – alespoň měřeno současnými veřejnými náladami – největší šanci vyhrát v druhém kole voleb nad bývalým premiérem Andrejem Babišem, odpovídá:  „Ano, v tvrdém pragmatismu si tohle umím představit - pokud se neobjeví člověk, který by pětikoalici spojil,“ říká Rakušan.

Sám Babiš přitom neřekl, zda do souboje o Hrad vůbec půjde - bude zřejmě záležet na tom, jak budou v říjnu nebo listopadu, tedy nedlouho před lednovou volbou, vypadat prezidentské průzkumy. Další strany koalice, resp. její šéfové zatím tak jednoznačně neřekli, jak by se ke jménu Pavla stavěli.

Trojkoalice Spolu, z jejíhož středu pochází premiér Petr Fiala, si na sklonku loňského roku zadala prezidentský průzkum veřejného mínění: ptala se v něm zhruba na deset lidí, kteří by se voleb mohli účastnit. Kromě Pavla mezi nimi byli expremiér Andrej Babiš, ekonomka Danuše Nerudová, předseda Senátu za ODS Miloš Vystrčil, bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny a senátorka ODS Miroslava Němcová, předseda STAN Vít Rakušan, bývalý prezidentský kandidát a současný předseda zahraničního výboru Senátu Pavel Fischer, šéf odborů Josef Středula, ekonom Vladimír Dlouhý nebo bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Stěžejní otázky zněly, jak jsou vnímaní veřejností, jaké jsou vůči nim výhrady a kdo by měl šanci ve finálovém druhém kole porazit expremiéra Babiše, politika, jenž dlouhodobě mírně vede právě před Pavlem. Jako nejsilnější uchazeč – který by měl šanci nad Babišem zvítězit – vyšel Spolu právě Petr Pavel. Některé vládní strany však mají vůči němu silné výhrady, vadí jim například jeho komunistická minulost.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].