0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda26. 7. 20204 minuty

Primátor Macura: Důležité je, kdo přijde po mně

Starosta Ostravy už nebude znovu kandidovat do čela města, tímto volebním obdobím končí

Tomáš Macura, volby 2018 • Autor: HN - Jiří Zerzoň

Výrazný primátor Ostravy Tomáš Macura a člen předsednictva hnutí ANO  začne na podzim ukrajovat poslední dva roky svého působení v čele města a nejspíše i ve viditelné politice. „Moje role je dát tomu směr. Kandidovat už nebudu, s tímhle volebním obdobím skončím,“ říká v rozhovoru pro nové vydání týdeníku Respekt.

Tomáš Macura vede město z křesla primátora už druhé volební období. V posledních komunálních volbách v roce 2018 získal pro svou stranu rekordních téměř 32 procent hlasů ostravských voličů a vyměnil tehdy strany v koalici, s nimiž vedl město od roku 2014. Po dlouhých jednáních, v nichž se nedařilo najít shodu v nárocích a požadavcích s dosavadními partnery, tedy ODS a hnutím Ostravak, pak podepsalo ANO v Ostravě koaliční smlouvu s Piráty a KDU-ČSL.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

O tom, že Macurovy chvíle v politice a hnutí ANO se krátí, se spekuluje delší dobu. Myšlenkovým založením patří mezi lidi, kteří už v ANO skončili a o nichž se uvažovalo jako o představitelích liberálního proevropského proudu, jako je bývalý brněnský primátor Petr Vokřál, s níž se Macura snažil nastartovat v ANO srozumitelný program, bývalý europoslanec Pavel Telička,  bývalý ministr kultury a zahraničí Martin Stropnický, který se stal velvyslancem v Izraeli, nebo bývalý poslanec, akademik Jiří Zlatuška.

Důvodem, který Macura pro své rozhodnutí znovu nekandidovat udává, je snaha „nezblbnout v politice“ - a také jeho osobnostní nastavení. „Víte co, já jsem totiž těžký introvert. Ve své podstatě nemám rád lidi, nemám rád ten častý kontakt.  Říkal jsem si, že vydržím jedno funkční období a s tou zkušeností z byznysu to tady za tu dobu dokážu všechno převrátit a postavit na nohy.  Veřejná správa je ale pomalá… A když to zkrátím, tak jsem se do jisté míry nechal na druhé období přemluvit. Ale pro mě je to maximum. Já nechci v té politice blbnout,“ říká primátor v novém Respektu 31/2020.

V minulosti Macura několikrát kritizoval počínání hnutí ANO, což není mezi straníky Babišova hnutí obvyklé. Postavil se proti koaličnímu spojení s SPD, kritizoval rozhodnutí podpořit v prezidentských volbách Miloše Zemana, vadilo mu, že Andrej Babiš nemluví s demonstranty, kteří protestují proti jeho vládě, nelíbila se mu loňská kampaň do Evropského parlamentu, v níž šlo ANO do EU „ochránit Česko – tvrdě a nekompromisně“.

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Poté, co se nedávno rozhodl z hnutí vystoupit Petr Vokřál, protože ho vedení strany kolem trablů s korupční kauzou Stoka v Brně „nepodrželo“ proti mocenskému duu Faltýnek junior – Faltýnek senior, z nichž ten první působí v brněnské buňce ANO, postavil se za Macura za Vokřála. Vystoupit z hnutí se ale Macura - jak říká - nechystá. „Nic takového neplánuji. Když to vezmu po stranické linii: dokud budu mít pocit, že v hnutí dokážu něco měnit, že to není úplně o marný boj a že mi do toho nikdo nekafrá,  nemám bezprostřední motiv končit,“ konstatuje. Jestli se bude dál angažovat v ANO i po konci v komunální politice, to prý ještě netuší: „To teď nevím, to je daleko.“

Za důležité teď považuje, kdo ho na postu jedničky kandidátky pro příští volby nahradí. Za poslední roky s Macurou v čele se Ostrava viditelně zvedla: město vypisuje četné architektonické soutěže, chystá výrazné kulturní i jiné stavby, v centru města, které se před lety vylidnilo, přibývá život, vzniká spousta nových podniků, Ostrava se orientuje na technologický rozvoj. „Rád bych měl jistotu dobrého nástupce, protože nechci, aby se to zmařilo. Tak uvidíme, jak to bude, kdo bude zvolený,“ říká Macura.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].