43A_jaros
Tomáš Macura • Autor: Milan Jaroš

Země vstupuje opět do přísnějších opatření kvůli koronaviru, vy jste to v Ostravě zažili už o týden dříve, když hygiena zavedla z hodiny na hodinu v Moravskoslezském kraji roušky a zakázala větší akce. Považoval jste zavádění krajských opatření za chaos?

Byl to blesk z čistého nebe, protože jsme byli několik týdnů ujišťováni, že se nic neděje a situace je pod kontrolou. Nejsem odborník na epidemiologii, ale mám kromě překotnosti vyhlášení problém i s tou plošností. Kraj se skládá ze šesti okresů, má rozlohu pět a půl tisíce kilometrů čtverečních a nelze jej hodnotit celý podle průměrných čísel. Pokud je průměrný počet nově nemocných řekněme 20 na 100 tisíc obyvatel za celý kraj, tak je to vlastně aritmetický průměr mezi nulou a 70. Nula je v Bruntálu a 70 je v Karviné. A Ostrava byla s necelými deseti případy někde na úrovni Brna, takže ten důvod pro plošná opatření v ní nebyl. Nenazval bych to slovem chaos, to by bylo moc silné, ale nebylo to podle mě úplně dobře uvážené.

Teď přicházejí plošná opatření celorepublikově. Máte pocit, že už si – jako stát – víme s chováním, opatřeními v době koronaviru rady?

No, já si myslím, že ne. Vědci, virologové podle mě stále neznají úplně mechanismus fungování koronaviru, to znamená, že my nemáme žádné algoritmy, jak postupovat, žádné vzorce chování, které zapojit ve chvíli, kdy se stav nákazy mění. Ale vzhledem k tomu, jak ta opatření dopadají na dennodenní…

I_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ivana Svobodová

redaktorka

Ivana Svobodová
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 696

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte