0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Agenda15. 11. 20215 minut

Piráti rozhodli, že se budou podílet na vládnutí

Ve stranickém fóru se pro účast v koaličním kabinetu vyslovilo přes 80 procent hlasujících

Ivan Bartoš na cestě do Bruselu, červenec 2021
Autor: Milan Jaroš

Piráti schválili v celostátním referendu koaliční smlouvu, tedy jinými slovy vstup do budoucí vlády Petra Fialy. V on-line hlasování rozhodovali poslední čtyři dny, hlasování skončilo v pondělí v deset hodin večer. Účast ve vládě prošla drtivou většinou.

Pro vládní angažmá bylo potřeba, aby jich souhlas vyslovilo alespoň 60 procent.  Hlasování se zúčastnilo 1082 členů z cekového počtu 1193 členů Pirátské strany, což byla historicky nejvyšší účast. Z tohoto počtu bylo 888 hlasů pro, to je 82,07 procent hlasujících. “Troufám si říct, že vyšší účast na hlasování Piráti dosud nikdy neměli,” odhadoval už před zveřejnění výsledků vedoucí mediálního odboru Pirátské strany Vratislav Filípek.

↓ INZERCE

Výsledek hlasování s napětím očekávalo i vedení strany: na výsledky nebylo v průběhu rozhodování vidět, přístupný byl během posledních čtyř dní průběžně pouze údaj o počtu lidí, kteří už se hlasování zúčastnili. Výsledky hlasování se po uzavření odtajnily pomocí tří “klíčníků” - každý z nich měl část kódu, který složený dohromady zpřístupnil výsledek.

„Naše koalice získala v posledních volbách 840 000 hlasů a každý z těchto hlasů je hlasem důvěry v náš program a v lepší budoucnost pro Českou republiku. Je proto naší odpovědností tyto občany nezklamat a bojovat za jejich zájmy tak, jak to jenom bude v rámci vládního půdorysu možné. Na základě dnešního rozhodnutí členské základny Pirátů svůj závazek naplníme a v nově vzniklé vládě budeme chtít udělat maximum nejen pro naše voliče, ale pro všechny občany této země,” uvedl k výsledkům na Facebooku Ivan Bartoš. “Nebude to lehké a čeká nás hodně tvrdé práce. Navíc ve chvíli, kdy se naše země potýká s covidovou, ekonomickou a energetickou krizí. Všechny tyto problémy musíme začít urychleně řešit,” napsal také.

Rozhodnutí Pirátů a Pirátek uvítal i budoucí předseda koaliční vlády Petr Fiala (ODS, Spolu). “Vítám rozhodnutí členské základy Pirátské strany. Věřím, že vznikající vláda koalic Spolu a PirStan dokáže provést zemi složitým obdobím. Čeká nás spousta práce,” vzkázal na Twitteru.

Proti byli senátoři i europoslanci

Debata před hlasováním o vstupu do vlády přitom byla na pirátském fóru dost kritická. Členové zklamáni volební matematikou, která jim přiřkla jen čtyři poslanecké mandáty, se obávali slabé síly pirátského hlasu ve vládě. Ivan Bartoš s vyjednávacím týmem docílil při jednáních toho, že Pirátům připadly tři ministerské posty: sám že zamíří na ministerstvo pro místní rozvoj a digitalizaci, Jan Lipavský (bývalý poslanec) na ministerstvo zahraničních věcí a předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek se ujme nově zřízené funkce ministra pro legislativu.

Michálek a Bartoš jsou  zároveň zvolenými poslanci - a právě toho se týkaly časté výtky členů Pirátské strany, která má v kodexu veřejného zastupitele zapsáno, že nesmí dojít ke kumulaci funkcí. Vadilo tedy, že by Bartoš a Michálek byli zároveň ministry i poslanci. Výklad, který zastává část strany, sice mluví o tom, že kodex platný pro souběh funkcí v nižších patrech politiky (například pro starostu a zároveň poslance) se nemůže vztahovat čistě na ústavní činitele jako je poslanec – ministr.

Ale tato interpretace v pirátské revizní komisi neuspěla. Ivan Bartoš se tedy dohodl s Jakubem Michálkem, že ten se své nominace na ministra vzdá. Bartoš by pak jako předseda strany (a navíc poslanec, za nějž by do sněmovny jako náhradník “naskakoval” kandidát za Starosty ze společné kandidátky) dostal od členů cosi jako výjimku.

“Opakoval bych se, kdybych znovu poukázal na náš závazek, který existuje směrem k voličům pro toto volební období,” napsal Bartoš do své argumentační řeči. Jeho postoj ke vstupu do vlády nicméně v pirátském fóru figuroval se značkou “neutrální” a svou řeč koncipoval jako “reakci na nejčastější otázky a výhrady” - i když z obsahu jasně plynulo, že vstoupit s Piráty do vlády považuje za správné řešení. Bartoš slíbil členům, že jméno nového kandidáta na místo legislativního ministra jim navrhne, pokud bude schválen vstup do vlády.

Zástupce stranické “opozice” k návrhu o vládním angažmá, který sepisoval v závěrečné řeči argumenty, proč do vlády nejít, připsal k Bartošově jménu v soupisu význačných pirátských politiků a jejich stanovisek poznámku “předem deklaroval, že neřekne, jak bude hlasovat, respekt”.

Mezi oněmi význačnými politiky, kteří se ve fóru vyjádřili proti vládnímu angažmá, jsou všichni tři europoslanci – Marcel Kolaja, Mikuláš Peksa a Markéta Gregorová, senátorka Adéla Šípová a její bývalá asistentka, nyní zvolená mezi čtyři poslance Pirátů, Klára Kocmanová. Překvapivě mezi nimi figuruje i pirátský senátor Lukáš Wagenknecht, který byl spolu s Ivanem Bartošem ve vyjednávacím vládním týmu. Piráti o něm přitom na jednáních mluvili jako o jednom z možných budoucích ministrů podle toho, jaká ministerstva nakonec získají.

Wagenknecht nakonec mezi třemi Piráty vybranými do vlády nefiguroval. Ve svém příspěvku shrnul pro a proti - a mezi “proti” zařadil hlavně to, že program vlády bude příliš konzervativní, a také obavu, že by mohla být ve vládě upozaděna témata boje proti korupci, klientelismu a klimatu. “I sama komunikace v koalici se čtyřmi konzervativními stranami bude obtížná, “ napsal, “v kontextu shora uvedeného si myslím, že nám účast ve vládě spíše škodí, a proto ji bohužel nemohu podpořit.”

Ivan Bartoš teď bude hledat nového ministra pro legislativu, Pirátům předestřel, že obratem osloví “kompetentní lidi z oboru, kteří by naším jménem mohli tuto pro nás důležitou roli zastávat”. A ve třech pak zamíří do vlády.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].