Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Když Piráti řeknou vládě ne

Obavy vedení strany, že členové odmítnou vládní angažmá, stoupají

Dva lidé vázaní koaliční smlouvou. (Ivan Bartoš, zezadu Vít Rakušan) • Autor: Matěj Stránský
Dva lidé vázaní koaliční smlouvou. (Ivan Bartoš, zezadu Vít Rakušan) • Autor: Matěj Stránský

Vláda Petra Fialy je připravena. Ví se, jaký by měla mít program, jaká jsou pravidla spolupráce a více méně i to, kdo by měl který resort zastávat. Nevyřešená však zůstává otázka, jestli do kabinetu skutečně vstoupí Piráti. A v zákulisí je patrná nervozita, jestli členové strany neřeknou o víkendu ne. Vláda by zřejmě vznikla i bez nich, ale hned z několika důvodů by to nebylo dobře.

Už dost her

Většinu ve sněmovně by měla i čtyřkoalice (ODS, STAN, KDU-ČSL a TOP 09), nicméně fakt, že se vláda rozpadla ještě dřív, než vznikla, by přinesl hned na začátku nejistotu. Česko čeká nelehká doba, kdy je třeba řešit pandemii, zdražování způsobené inflací či výrazný růst cen energií. Kdyby Piráti vládu odmítli, nedávalo by to širší veřejnosti smysl.

Vedení strany vyjednalo dobré podmínky: má téměř stejný počet křesel ve vládě jako poslanců, zástupkyně Pirátů sedí i ve vedení sněmovny. Lidé už chtějí vidět řešení svých problémů, ne další představení mocenských her, jaké předvedlo Hnutí ANO, když nominovalo na šéfa sněmovny Karla Havlíčka, i když to bylo v rozporu s Ústavou.

Odchod Pirátů do opozice by také oslabil liberální hlas ve vládě. A ten je už tak nepatrný, že by to znamenalo téměř jeho likvidaci. Při vyjednávání vládního programu Piráti dokázali řadu pokusů o zanesení konzervativních myšlenek zastavit. Nepochybně to bude třeba i v budoucnosti.

Odmítnutí vládního angažmá by ale hlavně poškodilo Piráty jako takové. Jeden z důvodů, proč ve volbách neuspěli, byl ten, že dostali nálepku uskupení složeného z nečitelných a nesystémových jedinců, kteří vrátí do Česka komunismus. Pokud do vlády nepůjdou, a to poté, co jejich vedení vše domluvilo a schválilo, nebude jim nikdo dále důvěřovat. Není možné, aby voliči někomu dali mandát, a ten následně členové v referendu odmítli. Respektive možné to je, ale nedává smysl něco takového příště volit. Ve vládě mají Piráti šanci prosadit své cíle a ukázat, že všechny dezinformace o nich šířené byly nesmysly.

Kdyby Piráti do vlády  nešli, nastane absurdní situace, kdy jejich poslanci budou hlasovat proti kabinetu, kterému sepsali program. Se svými čtyřmi poslaneckými mandáty nebudou mít v opozici šanci poutat vedle ANO (72 poslanců) a SPD (20) velkou pozornost. Piráti kandidovali v koalici, která slibovala “vrátit Česku budoucnost”. Koalice uspěla, ale odmítnutím vládního angažmá Piráti jako by voličům vzkázali, že vracení budoucnosti se kvůli stranickým rozporům odkládá o čtyři roky, ale v příštích volbách ať je samozřejmě volí, to už k němu určitě dojde.

Politická eutanazie

Piráti to nepochybně ve vládě – když do ní vstoupí – nebudou mít snadné. I z veřejné debaty je patrné, že jim se zkrátka nic neodpouští. Nešťastné bylo i to, že budoucí koalice nezvolila hned v prvním kole do vedení sněmovny Olgu Richterovou. Útoky na vládu povedou s velkou pravděpodobností často přes Piráty. Jsou nejmenší stranou, tudíž zdánlivě poskytují nejsnadnější cíl.

Ale to se nedá nic dělat. Mohou se toho zároveň hodně naučit a také hodně ukázat. Už teď dostávají cenné lekce, třeba když museli akceptovat hořkost „porážky“ v koalici se STAN. A ta hořkost je obrovská, zvládne ji unést jen velmi silné uskupení. Už za pár dní uvidíme, jestli si Piráti zvolili sice těžkou, ale zodpovědnou cestu, anebo jestli dali přednost politické eutanazii.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].