Fidži
Fidži – jedna ze zemí, kde už má globální oteplování reálný dopad • Autor: Profimedia, TEMP Oldřich Karás

Pokud by se někdo dostal do úzkých ohledně argumentů o měřitelném poškozování zemského klimatu, tým amerických a čínských vědců zveřejnil nové údaje o hromadění tepla v oceánech. Podle nich teplota vody stoupla opět na nový rekord.

Podle autorů studie jde o nejspolehlivější ukazatel globálního oteplování, protože oceány pohlcují 90 procent tepla zachyceného za Zemi vlivem skleníkových plynů. Z datových řad vedoucích až do padesátých let 20. století plyne, že posledních pět let patří zároveň mezi pět nejteplejších a že oproti počátkům měření hodnoty nepopiratelně vzrostly. Rovněž posledních deset let vychází jako deset nejteplejších.

Reklama
Reklama

Studie vyšla v odborném časopisu Advances In Atmospheric Sciences a je volně dostupná na jeho webu. Laicky podané shrnutí přinesl britský deník The Guardian, jehož reportéři také mluvili s autory studie.  Ti dávají hned v první větě odborného článku do souvislosti oteplování planety a lidmi vyprodukované emise skleníkových plynů. Data o teplotě oceánů sbírají z více zdrojů: výsledkem výzkumu je srovnatelná časová řada nahromaděného tepla od půli minulého století. Tato data oproti běžnému měření teploty vzduchu tolik nekolísají, proto jsou spolehlivější (jednotky v grafu jsou zettajouly).

Snímek obrazovky 2020-01-14 v 10.45.33

„Oceány jsou opravdu to, co vám opravdu říká, jak rychle se Země ohřívá,“ řekl Guardianu profesor John Abraham z University of St Thomas v americké Minnesotě, vedoucí jednoho z týmů podílejících se na měření. „Pomocí oceánů vidíme pokračující, nepřetržité a zrychlující se oteplování planety. Je to hrozná zpráva,“ uvedl Abraham, podle něhož existují důkazy o tom, že oceány nebyly teplejší ani ve starším období, kam data z této studie už nesahají.

Množství tepla akumulovaného každý rok do oceánů si podle Guardianu lze představit tak, jako kdyby každý člověk na planetě ve dne v noci nechal běžet sto mikrovlnných trub. Teplé oceány – jež tak slouží jako důkaz vzrůstající teploty v souvislosti s lidskou činností – dál situaci zhoršují tím, že vedou ke vzniku silnějších bouří a narušování klimatických cyklů, což znamená více povodní, sucha a požárů, úbytek ledu, zvyšování hladiny moří a zhoršování podmínek pro mořskou faunu a flóru.

„Zjistili jsme, že rok 2019 byl nejen nejteplejším rokem v historii, ale také rokem s největším meziročním nárůstem za celé desetiletí, což je alarmující připomenutí, že zahřívání naší planety způsobené člověkem pokračuje beze změny,“ uvedl další z autorů výzkumu, profesor Michael Mann z americké Penn State University.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1074

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte