Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Nesem vám noviny, poslouchejte. SPOLU brázdí před volbami zemi

Fotoreportáž z předvolebního výjezdu trojkoalice: Veřejně nejsou cesty vyhlašovány, strany si vystačí se svými mediálními štáby

Kampaň trojkoalice Spolu už je v plném proudu, i když její ostřejší fáze teprve přijdou v září - jako u všech kandidujících stran. Petr Fiala (ODS), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a Marian Jurečka (KDU-ČSL) brázdí zemi s novinami, objíždějí náměstí i podnikatele.

Marian Jurečka si ve středu přivstal, už po šesté ráno rozdával předvolební noviny Spolu u nádraží v Roudnici nad Labem. Na pořadu byl toho dne Ústecký kraj, o den dřív objížděly jedničky všech tří koaličních stran Středočeský kraj. Na nádraží moc lidí nebylo, vydal se tedy na náměstí - dámy na fotografii pak konstatovaly, že si ty noviny určitě přečtou a že je Marian Jurečka takhle na náměstí pohlednější než v televizi.

V pátek už se předseda KDU-ČSL Marian Jurečka účastní doma na Moravě žní, sám farmaří na rodinném statku. Ve středu v Ústeckém kraji objížděl i zemědělce. Besedoval se sedláky o tom, jak se jim hospodaří, co by potřebovali změnit - a samozřejmě o největším zemědělci (t. č. s Agrofertem ve svěřenském fondu) a zároveň politickém konkurentovi Andreji Babišovi. Jurečka setrval i s občany v ulicích v dlouhém hovoru: slib “budeme vás volit” lidé sice nedávali, ale nikdo ho přímo neodmítl.

Každý výjezd začíná setkáním všech tří předsedů, respektive jedné předsedkyně. Ve středu se sešli se svými štáby v devět ráno ve Mšených Lázních. ODS doprovázel i europoslanec Alexandr Vondra, který sice nekandiduje do sněmovny, ale na Ústecku “dělal tvář”. Přítomni byli i další kandidáti Spolu.

Návštěva lázní byla z ranku “návštěvy podnikatelů” - tady se politici zajímali o to, jak se daří lázeňství v době korony. Od ředitele lázní se dozvěděli, že čerpal všechny podpůrné peníze, které byly k dispozici, zejména byl spokojen s programem Antivirus. Na jiných místech si ale podnikatelé stěžovali. Na to, že byly kolem covidových peněz na podporu podnikání a zaměstnávání zmatky a špatná komunikace, v Mšených Lázních opoziční poslance chvála programů  překvapila. Po doplňujících dotazech politiků se ovšem nakonec ukázalo, že i tady zaznamenali špatnou komunikaci vlády.

Kampaň tří stran se v tomto případě tvoří tak, že se štáby jednou týdně sejdou a domluví se, co bude dál a kam povedou další výjezdy. První noviny jsou na světě, další vyjdou v září; ty už by měly zamířit do všech schránek. Politiky na výjezdu doprovází štáby - každý z nich má svůj vlastní - a v nich fotograf, člověk, který dává dohromady sociální sítě a někdo z tiskového odboru. Veřejně nejsou cesty vyhlašovány, novináři musí zjišťovat,  co strany chystají. Vystačí si na výjezdech samy: určují si, jaký obraz o své cestě zemí na sociálních sítích a na YouTube kanálu podají.

Do Roudnice přijela za štábem Mariana Jurečky i členka KDU-ČSL z Lounska: napekla a rozdávala štrúdl. Poměrně prázdné náměstí ve všední den ráno ovšem moc příležitostí pro získávání voličů nedávalo.

Zejména předseda ODS Petr Fiala zatím hodně objíždí podnikatele, ale dělají to i ostatní. Dozvídají se, že se podnikatelům líbí to, co mají v programu - menší byrokracie, méně dotací, možná je i zrušit.

V srpnu začne Spolu v kampani pořádat letní kina: vždy na čtyřech místech denně poběží film Ženy v běhu, celkem uspořádají 109 představení. Před nimi bude i odpolední program. A v září, až půjde kampaň do finále, je v plánu door-to-door kampaň - všech 340 kandidátů bude zvonit na lidi a zvát je k volbám.

Markéta Pekarová Adamová měla ve středu, stejně jako Marian Jurečka, setkání se zemědělci. Na rodinné farmě Vlastimila Kozla v Chodounech se setkala s mnoha sedláky a pěstiteli, kteří jsou roztrpčeni plánovanou stavbou vysokorychlostní trati přes jejich pozemky, které jim dávají obživu.

Petr Fiala měl na programu i dvě jezera vzniklá jako rekultivační po hnědouhelných dolech. U jezera Most si dlouze povídal s náhodnými rekreanty, z nichž se vyklubali středoškolští učitelé, o nutnosti reformovat školství. Oslovoval, sám se sakem přes rameno, jen lidi, kteří nebyli v plavkách - říkal, že ty v plavkách rušit nebude, jen když dají sami najevo, že mají o hovor zájem. Ve středu ovšem nebylo zrovna slunečné počasí a na plážích mnoho lidí nebylo, u Milady dokonce vůbec nikdo – a tak se jelo dál.

Na fotografii rozdává předseda ODS noviny v Oseku, kam jel na prohlídku pivovaru v klášteře a na oběd. Ani jedna z žen na fotografii nebyla minule volit - a zda půjdou letos, to ještě nevědí. Křížovku v novinách Spolu si ale “asi vyluští”. Petr Fiala má jinou strategii než Marian Jurečka či Markéta Pekarová: ti se s lidmi dávají do hovoru. Šéf ODS pouze předá noviny, upozorní, že “když tak je tam křížovka”, a pozve lidi k volbám. “Vypadá tak solidně,” říkají pak oslovení většinou.

Konec středečního výjezdu byl v Litoměřicích v restauraci na náměstí. Tam se sjelo i pár podporovatelů stran nebo členů odjinud. Marian Jurečka se tu sešel na soukromém posezení s litoměřickým biskupem Janem Baxantem a v plánu měl, že si v katedrále sv. Štěpána zahraje improvizovaně s varhaníkem. To časový pres nedovolil, ale Jurečka tu alespoň zahrál lidem ze štábu, podporovatelům a jednomu náhodně přítomnému věřícímu v kostelní lavici na panovu flétnu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].