Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Německo se dohodlo s USA

Na Ukrajinu zamíří tanky Leopard a Abrams

Deník Süddeutsche Zeitung informoval o prudké hádce, k níž kvůli tomu mezi oběma vládami došlo

Kancléř Scholz před tankem Leopard na německé výcvikové základně; říjen 2022
Kancléř Scholz před tankem Leopard na německé výcvikové základně; říjen 2022

Řadu měsíců tlačili ukrajinští předáci i politici z Polska a Pobaltí na Olafa Scholze, aby Ukrajině poslal klenoty německého zbrojního průmyslu: moderní tanky Leopard. Kancléř to odmítal a kritiku svého postoje považoval za nefér. Podle něj Německo hned po začátku Putinovy války loni v únoru zcela přehodnotilo vztahy s Ruskem, zbavilo se postupně a systematicky závislosti na ropě a plynu ze Sibiře, odstranilo tabu na vývoz zbraní do válečných oblastí a nakonec na pomoc Ukrajině poslalo spoustu důležitých zbraní včetně protiraketové obrany.

Proč už tedy nechtěl přidat i špičkové tanky? Z Berlína padala spousta technických vysvětlení, která chvílemi působila jako výmluva. Klíčový byl však jeden stále dokola opakovaný argument. Ani ostatní spojenci podle Scholzových slov nedodávají vyspělé tanky - a zrovna Německo nebude v takto vojensky citlivé věci postupovat jako první. Dosud proto Ukrajina dostávala pouze staré stroje sovětské výroby poskytnuté například Polskem a Českem. Ve středu ale došlo k zásadní změně. 

Scholz ve Spolkovém sněmu potvrdil, že Německo dodá Ukrajině 14 tanků typu Leopard 2. Na německém území začne podle mluvčího ministerstva obrany také už koncem ledna či na začátku února výcvik ukrajinských vojáků, kteří budou tyto stroje obsluhovat. Zároveň Scholz řekl, že Německo bude rychle schvalovat žádosti jiných evropských států, které budou chtít na Ukrajinu reexportovat své vlastní, již zakoupené leopardy. Jako první o to už začátkem týdne oficiálně požádalo Polsko. Pro představu, třináct evropských armád celkově vlastní asi dva tisíce leopardů.  

Německá pomoc má být podle spolkové vlády součástí společného projektu: evropské státy chtějí co nejrychleji nabídnout asi osmdesát leopardů pro dva tankové prapory. Své špičkové tanky Challenger již dříve přislíbila Velká Británie, USA mají poslat desítky svých moderních tanků Abrams – ač to dlouho odmítali, oficiálně kvůli náročnosti strojů s turbínovým pohonem na údržbu. Nyní už ale podle CNN finalizují parametry a podrobnosti dodávky. Právě společnou iniciativou s Američany souhlas s dodávkami tanků do poslední chvíle podmiňoval Scholz.

 Deník Süddeutsche Zeitung přinesl informaci o prudké hádce, k níž kvůli tomu mezi americkou a německou vládou došlo. Scholz spory dementoval, rozhovory podle jeho slov byly přátelské. Kancléř i ve středu ve Spolkovém sněmu trval na tom, že bylo správné postupovat pomalu, obezřetně a v těsné součinnosti s ostatními spojenci. Scholz v podpoře Ukrajiny důsledně dbá na transatlantickou koordinaci. Podle řady kritických analytiků však jeho přístup ukazuje, že Německo – přes rétorická prohlášení politiků - není připraveno být evropským lídrem. 

Žádný systém vítězství nepřinese. Ale nejnovější dodávka má pomoci v ofenzivě

 Průlom se rýsoval už několik týdnů. Počátkem ledna oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron dodávky lehkých tanků, o den později po společném telefonátu slíbili Ukrajině podobné stroje ze svých arzenálů Olaf Scholz a Joe Biden. I tehdy se Německo ke spojencům přidalo v souladu s důrazem na společný postup a slíbilo čtyřicet obrněných vozů Marder. Nebyly to technicky vzato tanky, ale moderní obrněná vozidla pěchoty. Izolovaně, bez leopardů a jiných moderních tanků, by tak podle vojenských expertů citovaných německým tiskem nebyly dost účinné. 

 Jak to formuloval rakouský vojenský odborník Gustav Gressel, západní spojenci už tedy neposílají jen arzenál, jenž zajistí existenční obranu Ukrajiny. Dodávají tanky, které jí dávají kapacitu dobýt mnohá Rusy obsazená území a vyhrát.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].