0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda3. 10. 20222 minuty

Ministryně životního prostředí Hubáčková končí. Nahradí ji Petr Hladík

S odůvodněním zdravotních komplikací to oznámil předseda lidovců Marian Jurečka

Anna Hubáčková • Autor: Matěj Stránský

Vládu Petra Fialy (ODS) čeká druhá personální změna. Po ministru školství Petru Gazdíkovi končí také ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL). Po pondělním jednání strany to v pražském sídle lidovců na Karlově náměstí oznámili předseda strany Marian Jurečka společně s dalšími členy celostátního výboru. Důvody jsou podle něj „zdravotní“. Sama ministryně uvedla, že jí čeká zákrok, po kterém bude následovat několikaměsíční rekonvalescence neslučitelná s výkonem funkce.

O tom, že se pondělní jednání celostátního výboru týká právě odvolání ministryně Hubáčková, informoval chvíli před tiskovou konferencí  Deník N. S odkazem na tři zdroje uvedl, že celostátní výbor jedná právě o výměně. „Na tiskové konferenci představíme velké změny, konkrétně změnu na ministerstvu životního prostředí. Měl by být nový ministr,“ řekl jeden z nich.

Reklama

To se pak také stalo. Hubáčkovou ve funkci nahradí dosavadní první náměstek brněnské primátorky Markéty Vaňkové a místopředseda lidovců Petr Hladík. O něm se uvažovalo už při loňském sestavování vlády, ale nakonec funkci odmítl. „Na prvním místě je moje rodina. Mám skvělou ženu a pět malých dětí a bohužel už teď musím říct, že s nimi netrávím tolik času, kolik bych si přál,“ odůvodňoval před téměř rokem, proč se ministrem životního prostředí nestane. Po jedenácti měsících a „těžkém rozhodování“ nakonec přece jen do ministerského křesla usedne.

Jurečka podle svých slov o zdravotních problémech Hubáčkové věděl několik týdnů. „Zvažovali jsme, zda paní ministryně může ve své funkci setrvat do konce roku a do konce předsednictví Radě EU,“ řekl Jurečka. „Situace rychle eskalovala, zdravotní důvody jí pokračovat nakonec bohužel neumožňují,” vysvětlil.

Detaily výměny zatím podle něj nejsou stanovené, ale současně řekl, že by k ní mohlo dojít „během příštího týdne“. Jeho snahou bude, aby právě „s ohledem na evropské předsednictví“ bylo jmenování co nejrychlejší.

Budoucí ministr se tématu životního prostředí věnoval už ve své dosavadní funkci, měl na brněnském magistrátu jako první náměstek primátorky Vaňkové na starosti mimo jiné právě životní prostředí. Hladík už řekl, že po jmenování ministrem svou funkci a agendu na magistrátu opustí.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].