Anna Hubáčková
Anna Hubáčková • Autor: Matěj Stránský

V souvislosti s cenami proudu zaznívá z opozice i ODS naděje, že dnešní energetická krize bude znamenat konec nebo alespoň zásadní revizi green dealu. Souhlasíte s tím?

V žádném případě. Zelená dohoda není mrtvá, naopak. Dlouhodobé cíle z balíčku Fit for 55, tedy snížit k roku 2030 emise skleníkových plynů o 55 procent a být v roce 2050 uhlíkově neutrální, zůstanou. Krátkodobé cíle musíme přehodnotit, ale situace nás naopak nutí se k jejich schválení přiblížit. Cena plynu prudce roste, a my se tedy musíme co nejrychleji zbavit závislosti na dodávkách z Ruska.

Pokud jde o green deal, nemáte například obavu, že nebude dost elektřiny pro elektromobilitu?

Nemám.

Plyn, převážně ruský plyn, byl myšlen jako surovina k výrobě elektřiny pro přechodné období. A teď vidíme, že se to komplikuje. O co tedy opíráte svoje přesvědčení, že pro elektromobilitu bude proudu dost?

O vědu, o nové technologie, které vznikají. A tím, jak se zvyšuje poptávka, je rozvoj technologií o to rychlejší. Myslím si například, že podporovat vodíkové technologie je dobrá věc.

Nemůže se ukázat, že provoz elektrických aut bude mnohem dražší, než se před válkou na Ukrajině předpokládalo?

Já si myslím, že zrovna elektromobilita je už tak vyzkoušená, že kdyby měla být do budoucna ztrátová, tak by automobilky přestaly elektrická auta vyrábět. Já samozřejmě neumím výrobní náklady posoudit, nejsem výrobce automobilů. Ale to není pro rozhodování mého ministerstva důležité. Pro nás je důležité, aby dostala podporu auta, která neprodukují emise skleníkových plynů.

Situace s velmi vysokou cenou elektřiny je teď nová a automobilky na ni ještě nemohly reagovat. Vše se odehrálo příliš rychle.

Ano, příliš rychle. I pro nás jako pro vládu a ministerstvo životního prostředí (MŽP) je velmi složité rozhodnout některé věci hned a dávat teď jasné signály. Rozhodování se musí zvažovat a komunikovat, a ne všechny cesty mohou být ty nejsprávnější.

Jako členka vlády předsedající EU máte za sebou vedení prvního trialogu, tedy politického vyjednávání mezi Evropskou radou, Evropským parlamentem a Evropskou komisí. Měla jste pochybnosti, jak to jazykově zvládnete. Jaké to tedy bylo?

Měla jsem pochybnosti, zda to zvládnu spíš odborně než jazykově, protože obhajovat některé záležitosti před 27 státy je složité. Každý z nich má své představy a vyjednat potom vše ještě s Evropským parlamentem je náročné při obhajobě svých argumentů. Měli jsme také samostatné jednání s místopředsedou komise Fransem Timmermansem o tom, v jakém duchu budeme pokračovat dál, aby se nám podařilo co nejvíce posunout vyjednávání mezi Evropskou radou a mezi parlamentem.

Jaké to tedy pro vás bylo? Muselo to být i jazykově náročné.

Pracovně velmi náročné, ale co se týká stylu komunikace, tak velmi vstřícné, slušné, loajální. Z toho jednání jsem byla – těžko se mi hledá jiné slovo – nadšená. Je tam patrná vůle komunikovat, a ne přetlačovat své názory.

1_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2474

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte