Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Kaczyński napodruhé vyhlásil válku Americe

Polská vláda odhlasovala zákon, který chce umlčet největší nezávislou televizi v zemi

Jarosław Kaczyński • Autor: REUTERS
Jarosław Kaczyński • Autor: REUTERS

A přece prošel, mohou si říct politici a příznivci polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Čímž by měli na mysli takzvaný Lex TVN, zákon o vlastnictví médií, který chce podle kritiků zlikvidovat největší nezávislé médium v zemi, a navíc Polsko uvrhne do boje se Spojenými státy, doposud největším spojencem Varšavy.

TVN je soukromá televizní stanice a nejsledovanější kanál v zemi. Jeho zpravodajství je vlivné, a protože je nezávislé, je i kritické k současné vládě. Víc než polovinu vlastní americká společnost Discovery - a nový zákon, který minulý týden prošel Sejmem, říká, že v Polsku nesmí vysílat žádné médium, které drží z víc než padesáti procent firma mimo Evropský hospodářský prostor (tedy EU plus Norsko, Švýcarsko a Island). A tedy ani “americká” TVN.

PiS se zákon pokoušela prohlasovat už v srpnu. Tehdy ale ustoupila demonstracím a protestům americké ambasády a rozhodla se, že senátní veto (tuto komoru ovládá opozice) nebude nepřehlasovávat. Učinila to však překvapivě minulý týden bleskovou procedurou, která nejspíše porušila regule Sejmu. Byl to nečekaný tah, po jehož logice jeho kritici marně pátrají.

Americká ambasáda i tamní senátoři už vyjádřili “velké znepokojení”. Americká vláda dala již v srpnu najevo, že jí na osudu stanice velmi záleží. Proč se polská vláda vydává na souboj s velkým spojencem právě nyní, kdy se ve východní Evropě možná schyluje k válce, je obtížně vysvětlitelná záhada. PiS si v průzkumech drží relativně pohodlný náskok nad opozičními stranami, síly vládního i opozičního bloku jsou stále vyrovnané a volby se budou konat až za rok a tři čtvrtě.

Vláda opět argumentuje tím, že chce bránit polský mediální prostor před ruským a čínským vlivem a kapitálem. To je hezké, říká opozice, ale pak je možné zákon napsat jinak. Například, že jeho požadavky platí až od nynějška, nebo že se nevztahuje na americké (kanadské, australské firmy. Jinak - říká opozice i nezávislí pozorovatelé - není možné ubránit se dojmu, že je nová legislativa ušitá na míru nepohodlné televizi, které chce vláda velmi znepříjemnit život, nebo ji rovnou umlčet.

Kdyby se Discovery rozhodla svůj podíl prodat, polský kupec by se nejspíše našel. Státní petrochemický koncern Orlen (ovládaný PiS) už se do vydavatelského byznysu pustil a vydává regionální tisk. Jeho pokladna je ohromná – což si prodej TVN, výnosné a obrovité televize, žádá.

Zákon ještě musí podepsat prezident Andrzej Duda. Ten je však plně závislý na vládní straně, jejímž členem byl do svého zvolení, a kritici tak na jeho veto nespoléhají. Je ale možné, že je prezidentův podpis součástí politické partie, kterou rozehrál Jarosław Kaczyński, šéf PiS a reálný vládce země. Její smysl však zatím není známý.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].