Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Hnutí ANO jede dál a nikdo neříkejte, že ne

Jak si Babišovo hnutí zase zvolilo Andreje Babiše šéfem a zkoušelo se zamyslet nad volbami i nad sebou samým

Autor: Milan Bureš
Autor: Milan Bureš

“Jedeme dál!”- tímto heslem cedulky navigovaly za pražským Chodovem účastníky sněmu hnutí ANO. Cesta vedla kolem centrály Agrofertu a pak až k Centru pohybové medicíny, kde se sjezd - tak jako již mnohokrát v minulosti - konal. ANO si nové vedení volilo poprvé v pozici opoziční strany, ale průběh sněm i výsledky hlasování ukázaly, že “dál” jede ANO ve stejném stylu. Jeho hlavní tváří zůstává Andrej Babiš a jeho hlavním poselstvím pak stížnosti na covid, média a nekalé spojení politických stran do koalic - kvůli čemuž podle staronového šéfa hnutí skončilo opozici.

“Když hnutí před deseti lety vzniklo, všichni nám věštili rychlý konec. Dodnes si pamatuju, jak se nám smáli. Když zjistili, že se nenecháme zkorumpovat, tak nám - a hlavně mně - vyhlásili válku,” přivítal Babiš účastníky sněmu ve svém projevu. Od vzpomínek na začátky hnutí a vyhrané volby pak přešel ke kritice současné vlády, které podle něj zcela chybí zájem o obyčejného člověka, a Česku tak hrozí “Fialova chudoba”.

Autor: Milan Bureš
Autor: Milan Bureš

Ač byl sněm tou dobou teprve na začátku, necelá stovka přítomných straníků se projevem svého předsedy nenechala nijak zvlášť vyburcovat. I šéfka poslaneckého klubu (a od odpoledne již také místopředsedkyně) hnutí Alena Schillerová se například fotila se spolusedícím kolegou. Babiš nicméně ani nepůsobil, že by se účastníky snažil dostat do varu: nedělal pauzy, s publikem nijak nepracoval a jediný potlesk, který si vysloužil, tak přišel až na konci projevu.

O energii v sále a nečekané nasměrování průběhu sněmu se postaral svým příspěvkem až ostravský primátor Tomáš Macura, který vystoupil do krátké diskuze po Babišově projevu. “Člověk by měl přiznat prohru a já to udělám. Nepodařilo se mi v hnutí vyburcovat širší diskuzi o dalším směřování, o kterou jsme se s jinými liberálně smýšlejícími členy snažili,” uvedl Macura, které má dlouhodobě pověst člověka, jenž by rád stranu viděl víc napravo. “Když jsem se na posledním sněmu dozvěděl, že jsme catch-all party, měl jsem s tím problém. Domnívám se, že tato koncepce nemůže fungovat ani v teoretické rovině,“ řekl v projevu.

Současnému vedení také vytkl opomíjení mladých lidí a živnostníků, kritizoval i malou vnitrostranickou diskuzi. “Jako člen užšího vedení jsem se třeba o programu do voleb dozvěděl z médií,” dodal. „Hnutí postihuje kumulace funkcí. Reflexi sám pro sebe z toho vyvozuji takovou, že už nebudu usilovat o zvolení do vedení hnutí,“ oznámil následně delegátům.

Vystoupení ostravského primátora zůstalo z projevů jediné, které vzbudilo větší rozruch. A nastartovalo i Andreje Babiše. „Pana Macuru známe, pan Macura vždy vystoupí a poté není nic,“ reagoval Babiš na jeho projev. Zásadně se vymezil proti námitce, že by si ANO mělo vybrat pevnější ideové ukotvení. “My jsme catch-all strana. Pravice a levice neexistuje - ti, kdo jsou tam od revoluce, si na to jen hrají, jde jim o koryta," řekl Babiš, ale zároveň dodal: „My byli v těch vládách na nějaké pozici středolevé - a pokud má někdo pocit, jak se přesunout doprava, tak nevím jak.“

Čímž byla pryč chvála spolupráce s primátory hnutí, kterou přitom Babiš vyzdvihl v úvodním projevu. “Nemám pocit, že by nám primátoři pomáhali s celostátní politikou, nejsou jako Černochová, která nosí body,” obrátil Babiš. Za řečnickým pultíkem nakonec stál skoro déle než během úvodního projevu a několikrát rozčileně ukazoval do publika prstem, když hledal své oponenty.

Na výzvu Macury, aby strana přišla s větší obsahovou debatou, pak zareagoval plejádou rozmanitých výroků, které se dotkly všeho možného: od pandemie přes současnou vládu až po “Pepu Hájka”, prototyp postavy, kterou by ANO potřebovalo v každé vesnici, aby tam hnutí obhajoval. “Všichni teď viděli, že pan předseda je zpátky a nastartovaný,” okomentoval Babišovo vystoupení Richard Brabec, který celý sněm moderoval. Před pódiem v tu chvíli již čekali nastartovaní jak Karel Havlíček a Alena Schillerová, které Babiš vyzval, aby Macurovi vysvětlili, jak je hnutí ANO dobré pro živnostníky, tak Markéta Plesníková, předsedkyně Mladého ANO, která měla totéž objasnit v případě mladých lidí.

„Já si nemyslím, že by nám chybělo zacílení. To, kam ANO směřuje, je jasné,“ odpovídal mezitím Respektu poslanec a posléze nově člen předsednictva ANO Jaroslav Bžoch na otázku, jak Macurovo vystoupení reflektuje. „Jak říká předseda, jsme catch-all party. My se tím, co děláme, snažíme mít co největší zápřah. A já jsem přesvědčen o tom, že pravicová politika se nedá dělat bez trochy levicové politiky."

I povolební reflexe v ANO, jak vysvětloval Bžoch, probíhá. „To je problém, že Tomáš Macura je v Ostravě a tyhle věci se většinou řeší v Praze,“ vysvětloval poslanec a na otázku, co je podle něj poučení z podzimních sněmovních voleb, řekl: „Za mě by to bylo zaměření předvolební kampaně, nezaměřovat se jen na jednu stranu - a tou byli Piráti.“

Autor: Milan Bureš
Autor: Milan Bureš

Do diskuze se po sérii reakcí na Macurův projev připojila krátce také jeho ostravská náměstkyně Zuzana Bajgarová. „Přijde mi, že jsme utekli tématu, které Tomáš Macura přednesl. Tady po celou dobu zaznívá chvála hnutí ANO, ale není tady reflexe,“ řekla.

„Snažila jsem se říci, že občas odbíháme od témat, která jsou důležitá a která by se diskutovat měla,“ hodnotila pak o několik hodin později důvod svého vystoupení. „Diskuze kolem toho, co se nedaří, že není koaliční potenciál, proč dlouhodobě hnutí ANO nepodporují mladí nebo podnikatelé, ta tady není,“ dodala. Strana musí podle ní změnit rétoriku, aby se koaliční potenciál mohl změnit. „Nemůžeme pořád říkat, že se s námi ostatní nebaví, že nás obejdou. To je náš problém a musíme si to uvědomit a hledat dohodu,“ stála na svém.

Odpolední program už ale obsahoval pouze hlasování a projevy na funkce do čela hnutí. Unisono všichni opakovali, že chtějí bránit vládě v dalších “asociálních opatřeních”, napnout sílu do komunálních voleb a být konstruktivní opozicí. Ani samo hlasování velké překvapení nenabídlo.

Šéfem hnutí byl bez problémů zvolen opět Babiš, na pozici prvního místopředsedy získali nominace Alena Schillerová a Karel Havlíček - do hnutí vstoupili až těsně po podzimních volbách, ale oba jsou postavy blízké Babišovi. Schillerová se nicméně nominace vzdala a delegáti tak do funkce poslali Havlíčka. Někdejší „dvojministr“ a dnešní kandidát na místopředsedu Sněmovny všechny ujistil, že “energie má dost a chce ji všechnu věnovat hnutí” - a šlo se na volbu čtyř řadových místopředsedů.

I tam nakonec šlo víceméně o formalitu, protože dva z šesti nominantů se v projevu kandidatury vzdali. Jedním z nich byl i někdejší šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který přítomné informoval, že více volného času hodlá nyní věnovat i malování a jedno nové dílo na podiu hned předal jako dar Babišovi.

Autor: Milan Bureš
Autor: Milan Bureš

Do nejužšího vedení ANO tak zamířili exministryně financí a současná šéfka poslaneckého klubu strany Alena Schillerová, bývalý šéf Poslanecké Sněmovny Radek Vondráček, exministr životního prostředí Richard Brabec a také moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák, který má pověst příznivce méně populistické politiky.

Ačkoliv doposud stáli všichni nově zvolení členové vedení tak trochu v Babišově stínu, což se ukázalo i na tiskové konferenci, kde mluvil v podstatě pouze staronový šéf, kvůli řadě okolností by tomu do budoucna mohlo být jinak. Sám Babiš na sněmu řekl, že větší smysl než poslanecká práce mu dává setkávání se s lidmi v kanceláři v Roudnici - a fungování strany ve sněmovně tak budou víc a víc řídit jiní politici, hlavně šéfka klubu Schillerová.

Nad budoucností hnutí se vznáší i další otazník, a sice blížící se prezidentské volby a pravděpodobná Babišova kandidatura. Sám Babiš v sobotu pouze zopakoval, že rozhodnutí oznámí v září, ale jeho kandidatura se všeobecně očekává - a je tak otázkou, kdo by ho v případě úspěchu v čele hnutí nahradil.

Autor: Milan Bureš
Autor: Milan Bureš

Ani touto otázkou už se ale sněm nezabýval. Po několika hlasovacích kolečkách a postupném odškrtnutí všech formalit se ukázalo, že o další diskuzi již straníci nemají zájem. “Pane předsedo, už se do toho tady trochu nutíme,” volal moderující Brabec na Babiše, který se dočasně vzdálil, ale pak se vrátil, aby pomohl rozmluvit sál čekající na formální potvrzení výsledků a konec sněmu.

“Novináři říkají, že jsme nezdraví, ještě nějakou diskuzi potřebujeme, kritiku,” smál se Babiš na předsedající Richarda Brabce a Janu Mračkovou Vildumetzovou. “My jsme delegáty vyzývali k diskuzi, ale nikdo se nehlásí,” bránila se Vildumetzová. “To je blbý, no,” ukončil pak výměnu Andrej Babiš.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].