Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Hádka v koalici, Stanjura naštval Piráty kvůli ČEZ

Pirátský protikorupční expert narazil jako kandidát do dozorčí rady, prý se nestihl s vedením firmy “skamarádit”

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), leden 2022  • Autor: ČTK
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), leden 2022 • Autor: ČTK

Pirátská strana se den před obměnou dozorčí rady ČEZ dostala do sporu s ministrem financí kvůli svému kandidátovi. Její křeslo tak nejspíš zůstane prázdné. Zbyněk Stanjura zamítl Pirátům už druhého člověka, Piráti se vzepřeli a chtějí “dohadovací jednání koalice”, říká jejich šéf Ivan Bartoš.

Dozorčí rada se má obměnit v úterý na valné hromadě elektrárenské firmy pořádané jen jednou za rok. Po sněmovních volbách k převolení ještě nedošlo, každá z vládních stran měla slíbené jedno křeslo. Stanjura je v ČEZ za stát jako ministr financí vykonavatelem akcionářských práv a nominace jsou tedy finálně jeho rozhodnutím.

“Navrhli jsme protikorupčního analytika Janusze Konieczného, který má obrovský přehled a zkušenosti v detekci problémového hospodaření. Právě takoví lidé jsou do dozorčí rady ČEZ nutně potřeba,” uvedl k nominaci předseda klubu Pirátů Jakub Michálek. Konieczny působí dlouhodobě jako poradce Bartoše, podílel se mimo jiné na právních analýzách a podnětech vedoucích za minulé vlády k auditu unijních dotací Agrofertu.

“Stanjura řekl, že je proti a tečka,” řekl Respektu sám Konieczny s tím, že spor se řešil v pondělí celý den. Stanjura svoje veto nijak Pirátům nezdůvodnil. “Já dostal vzkaz, že jsme k tomu přistoupili blbě, že jsem se měl s vedením ČEZ nejdřív skamarádit,” řekl dále Respektu Konieczny, jehož výklad je takový, že dával až příliš otevřeně najevo snahu působit v orgánu ČEZ v souladu s dřívější kritikou podniku a že se chtěl zaměřit na pátrací práci v dřívějších sporných kauzách, jako byly nepovedené investice ČEZ na Balkáně nebo prodej elektrárny v Počeradech.

Podle něj archiv Rekonstrukce státu ukazuje, že Stanjurův truc je neobvyklý a že jde o teprve druhé takové odmítnutí za sto dvacet předchozích nominací do státních podniků. První bylo předchozí veto k prvnímu kandidátovi Pirátů do dozorčí rady ČEZ, senátorovi Lukáši Wagenknechtovi.

Co bude dál, záleží na pirátské reakci a na tom, jak moc si coby nejmenší vládní strana budou stát za svým. Bartoš se za Konieczného nedávno postavil veřejně v televizní debatě Otázky Václava Moravce, dvě zamítnuté nominace už se mu budou těžko vysvětlovat. I podle Jakuba Michálka strana chce své odmítnuté nominace řešit na koaliční radě.

„Janusz Konieczny i Lukáš Wagenknecht patří mezi nejkvalifikovanější odborníky ve věcech korupce a její detekce,“ říká. „Proto považujeme požadavky na změnu nominace za neférové a chceme věc řešit koaličně. Je to nefér vůči těm lidem, ale hlavně ČEZ přichází o nejlepší lidi, kteří by ho mohli očistit.“

Dohadovací jednání má sloužit k vyjasnění sporů v koalici, problém se má znovu řešit v úterý na pravidelné schůzi koaličních špiček K5, kde je ale poslední dobou už tak dost nabitá agenda kvůli energetické krizi, unijnímu předsednictví a korupčnímu skandálu hnutí STAN. Zatím není jasné, jak daleko chtějí Piráti jít, prázdné křeslo lze ale případně dovolit takzvanou “kooptací”, kdy chybějícího člena volí dozorčí rada místo akcionářů na valné hromadě.

“Ministr Stanjura je připraven na případné koaliční jednání k této věci a věří, že do dozorčí rady ČEZ bude nalezen kandidát, na kterém bude shoda,” uvedla v reakci na stížnost Pirátů Stanjurova mluvčí Michaela Lagronová. Jaké měl ministr zdůvodnění, ale neřekla.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].