0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda7. 9. 20223 minuty

Fiala mlží, Poláci se zatím k obnově Stork II nezavázali

Premiéři obou visegrádských zemí se na sebe pěkně usmívají, ale to je vše

Ilustrační foto • Autor: Profimedia

„Česko a Polsko obnovily spolupráci na přípravě plynovodu Stork II, který by propojil obě země,“ prohlásil v úterý na Ekonomickém fóru v polském městě Karpacz premiér Petr Fiala. Tím se snaží naznačit, že začíná nová kapitola spolupráce, na kterou se dlouho čeká a jež má pomoct vymanit Česko z chomoutu energetické závislosti na Rusku.

Realita je ale složitější. Fiala a polský premiér Mateusz Morawiecki se sice na sebe pěkně usmívají, třesou si rukama, Polsko však zatím podle dostupných informací nepodepsalo nic, co by nás k realizaci Stork II posunulo. Fiala přitom otevřel tuto agendu už na jaře při návštěvě Morawieckého v Praze. A spustil také kritiku vůči minulé vládě ANO a ČSSD, která projevila ve vztahu ke zmíněnému plynovodu velmi málo aktivity a přihlížela, jak dojednaný projekt uvadá, až skončil odložen na neurčito. Zatím je ale předčasné tvrdit, že jsme na tom teď lépe.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Kdo za to může?

Na užitečnost přípojky na Polsko a zejména jeho terminál u Štětína panovaly u nás mezi odborníky různé názory, ale od roku 2014 figurovala přípojka ve strategických plánech firem, které v Česku a Polsku plynovody provozují. Projekt dostal i poměrně vysokou dotaci - 63 milionů euro, tedy přes patnáct procent celkových nákladů - od Evropské komise, která s ním počítala do svých plánů na severojižní propojení Unie plynárenskou infrastrukturou.

O stavbě jako jisté věci se mluvilo ještě v roce 2018, pak přišla změna. Poláci se rozhodli pro napojení na slovenský plynovod a od Česka dali ruce pryč. Výsledkem je, že vedení plynu z Polska do Rakouska a dál na jih Evropy přes Slovensko už je dokončené, zatímco Česko žádné spojení s Polskem nemá. To se teď ukazuje jako nevýhoda, protože Poláci už řadu let pracují na osvobození se od závislosti na ruských energiích, zatímco my na ně stále nebezpečně spoléháme.

Velikost problému letos ukázala válka na Ukrajině. V minulých dnech šlo sledovat přestřelku mezi vládou a opozicí o tom, kdo za zmrazení projektu Stork II může. Fiala k tomu prohlásil: „Slovensko minulý týden zprovoznilo nový plynovod z Polska. Stavbu zahájilo před čtyřmi lety. Tedy v době, kdy se naše tehdejší vláda rozhodla, že my žádný takový plynovod nepotřebujeme.“

Server demagog.cz zabývající se ověřování faktů vydal analýzu, že Fiala nemá pravdu, protože Babišova vláda nic fakticky nerozhodla. Ani to přitom zdaleka nevystihuje situaci. Jak upozorňují experti, s nimiž Respekt mluvil, pokud Česko plynovod do Polska chtělo, mělo vyvinout mnohem větší diplomatickou a politickou aktivitu, ale ta se za Babišovy vlády nekonala.

Tahle snaha měla přijít i proto, že polská vláda projevuje spíš nezájem plynovod dokončit. Na to se vymlouvá i Andrej Babiš. Nakolik se polský přístup změní teď, kdy na Ukrajině zuří válka a v české vládě sedí Morawieckého kamarád Petr Fiala, není podle skutečných výstupů zatím jasné.

Podrobnější článek přinese příští vydání Respektu.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].