Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Dokud jejich vojáci vedou válku na Ukrajině, žádné ruské výletníky tu nechceme. Česko prosazuje celounijní zákaz turistických víz pro Rusy

Debata nebude snadná. Ministr Lipavský musí přesvědčit řadu skeptiků

Autor: Globe Media /  Reuters
Autor: Globe Media / Reuters

Mezi právní a etické principy liberálních evropských demokracií patří neuplatňovat kolektivní vinu. Češi to mohli výrazně pocítit během přistupování do Evropské unie, kdy mluvčí sudetských Němců žádali po české vládě sebereflexi, protože jejich poválečný odsun bylo důsledné uplatnění kolektivní viny.

Teď jsme dál, Rusko už sedmý měsíc vraždí na Ukrajině a český ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) chce přesvědčit kolegy z EU, aby právě takový princip uplatnili vůči Rusům.

Neformální schůzku ministrů zahraničí sedmadvacítky v Praze 30. a 31. srpna, kterou bude coby zástupce předsedajícího Česka hostit, hodlá využít k debatě o zákazu víz pro Rusy do Evropy.

„Jsme jako vláda přesvědčeni, že plošné zastavení víz pro běžné ruské občany vysílá jasný a opodstatněný signál ruské společnosti, že útočná politika má svoje následky,” prohlásil Lipavský. „Otázku víz pro ruské občany chci otevřít během neformálního jednání ministrů zahraničí na konci srpna v Praze,“ dodal šéf české diplomacie. Kromě politického vzkazu Rusům jde podle Lipavského v případě vízové stopky o „efektivní nástroj, jak omezit vliv ruských tajných služeb v EU”.

Česko bylo jednou z prvních zemí EU, která přestala vydávat víza občanům Ruska po jeho únorovém vpádu na Ukrajinu. Obdobné restrikce zavedly Belgie, Nizozemí, Polsko a státy Pobaltí. Zákaz víz není absolutní, výjimky se týkají humanitárních případů, vědců, lidí pronásledovaných Putinovým režimem a slučování rodin.

Cesta do Evropy je po stopce pro ruské aerolinky složitější. Přesto se do prostoru Schengenu mohou Rusové dostat, například přes rusko-finskou hranici a tam požádat o krátkodobé vízum. A právě snímky ruských prominentů z letovisek v jižní Evropě vedle záběrů ukrajinských dětí, kterým ruský granát utrhl obě nohy a ony se v šesti, sedmi, deseti letech pokoušejí o svoji druhou šanci, pění krev v žilách některých Evropanů. Aktuálně debatu o zákazu turistických víz pro Rusy vyvolala estonská premiérka Kaja Kallas, která na Twitter napsala, že „návštěva Evropy je výsada, ne lidské právo”.

Přesto nebude debata o plošném zákazu víz jednoduchá. Stejně totiž jako ruské vraždy na Ukrajině, budou mít unijní politici před očima Rusa či Rusku, kteří nikdy nevolili Putina, možná dokonce hlasovali pro opozici, za válku je jim stydno, doma, když zapnou televizi, slyší o „rusofobním Západě“ a chtěli se jen podívat do Evropy.

Tezi, že další izolace běžných Rusů povede k jejich revoltě a následně sesazení Putina, dlouhodobě označují znalci Ruska za mylnou. Opakovaně tvrdí, že povede spíš k ještě většímu zapouzdření samotných Rusů a útěku do jejich soukromých životů.

Proti plošnému zákazu víz se už ozval německý kancléř Olaf Scholz. „Tohle je Putinova válka, proto mám s návrhem problém,” sdělil Scholz. V názorovém textu se proti zákazu víz pro běžné Rusy vyslovil i vlivný evropský server Politico. Autor argumentuje, že takový krok neurychlí konec války a připomíná, že uplatňováním kolektivní viny by se EU dostala do rozporu s vlastními zákony a principy.

Debata EU na konci srpna v Praze bude bez formálních závěrů, o to ale může být zajímavější. Bude záležet mimo jiné na přesvědčovacích schopnostech Čechů, jestli zvítězí pohled, že dokud budou umírat ukrajinské děti, žádný Rus nesmočí nohy ve vlnách Azurového pobřeží.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].