Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Agenda

Do pasti Hany Lipovské padl policejní prezident

Respekt přináší nová zjištění v případu policejní ochrany radní České televize

Rada ČT: Zleva Roman Bradáč, Pavel Matocha a Hana Lipovská • Autor: ČTK
Rada ČT: Zleva Roman Bradáč, Pavel Matocha a Hana Lipovská • Autor: ČTK

Příběh policejní ochrany členy Rady České televize Hany Lipovské má barvitější pozadí, než bylo dosud známo. Respektu se podařilo zjistit, že policejní doprovod získala poté, co kontaktovala poslance SPD Radka Kotena, který pak zavolal policejnímu prezidentovi Janu Švejdarovi. Ten pak bez znalosti okolností instruoval kolegy, aby se případem zabývali.

„Jestli byla policie zneužita, nebo i já sám, k nějaké hře, nedokážu posoudit. Protože tu hru neznám,“ říká Jan Švejdar v článku Jenom ne strach, který vychází v novém vydání týdeníku Respekt. Policejní prezident v něm potvrzuje informaci Respektu, že Radek Koten sehrál větší roli, než dosud přiznával, a popisuje, jak se k příběhu Hany Lipovské prostřednictvím poslance sám dostal.

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Lipovská přišla první dubnovou středu na jednání Rady ČT v doprovodu policejní ochrany. Přítomnost policie v budově ČT vzbudila pozornost a policie v průběhu jednání rady informovala, že na Kavčích horách zajišťuje ochranu „konkrétní fyzické osoby“, tedy Hany Lipovské.

Radní pak v rozhovoru pro časopis Reflex sdělila, že šlo „čistě o zajištění výkonu funkce člena rady“. „Takže ta ochrana nesouvisela s mým bezpečím, ale se zajištěním výkonu funkce zvoleného radního,“ řekla.

Policisté si však při její návštěvě policejního oddělení den před jednáním radních poznamenali, že se cítí ohrožena na životě – a že největší obavu že pociťuje ze strany ředitele ČT Petra Dvořáka a jeho okolí.

„Nevím o tom, že by nějaký institut  ́zajištění výkonu funkce ́ existoval,“ říká k tomu mluvčí pražských policistů Jan Daněk, „policisté poskytovali krátkodobou ochranu“.

Lipovská policistům při ohlašování nebezpečí nadiktovala i datum, kdy je na životě ohrožena nejvíce – byl to právě následující den, konání Rady ČT. Tím dostala policisty do časové tísně. Jak plyne z vyjádření mluvčího policie, neposkytli Lipovské ochranu proto, že by došli k závěru, že je ohrožena na životě nebo zdraví, jak jim oznámila, ale do doby, než věc stihnou vůbec prozkoumat.

Za dva dny už Lipovská fyzickou ochranu policistů nepožívala. Policie případ dále prověřuje, předvolává lidi, o něž Lipovská své oznámení o ohrožení života opírala.
V článku v novém Respektu se dočtete detaily celého příběhu: kdo ji měl údajně varovat, že jí hrozí nebezpečí, i okolnosti policejního zásahu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].