Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Agenda

Česko po volbách: Výpravčí Zeman, sekáč Stanjura, favorit Babiš

Newsletter Respektu o politice vás dvakrát týdně provede nejdůležitějšími událostmi

Zbyněk Stanjura v plavecké škole v brněnských Kohoutovicích; ilustrační foto  • Autor: Milan Jaroš
Zbyněk Stanjura v plavecké škole v brněnských Kohoutovicích; ilustrační foto • Autor: Milan Jaroš

Přihlaste se k tomuto newsletteru

Přes to nepojede vlak

Prezident Miloš Zeman již minulou středu avizoval, že se chystá vetovat jednoho z ministerských kandidátů ze seznamu, který mu do Ústřední vojenské nemocnice přinesl budoucí premiér Petr Fiala. A jak sdělil TV Nova, má k tomu důvody „přes které nepojede vlak“. V této souvislosti se spekuluje, že oním nevyhovujícím kandidátem má být nominant Pirátů na post ministra zahraničí Jan Lipavský. Jenže jak v aktuálním čísle Respektu píše Andrea Procházková, ústava podle expertů jasně říká, že hlava státu nemůže premiérovi do složení jeho vlády až na výjimky mluvit.

Není to poprvé, kdy se Miloš Zeman snaží změnit finální nominaci. Petr Fiala však na rozdíl od Andreje Babiše v předchozích letech předeslal, že si za všemi navrženými jmény stojí. Z toho důvodu se jeví jako pravděpodobné, že v případě dalších obstrukcí ze strany prezidenta přikročí k možnosti podat kompetenční žalobu. Problém je ale v tom, že tento nástroj není příliš rychlým řešením situace. A je možné, že by prezident následné rozhodnutí Ústavního soudu ve prospěch Fialy stejně nerespektoval. Do budoucna by ovšem rozřešení této otázky mohlo být přínosné. Zeman by měl každopádně lídra ODS jmenovat premiérem tento pátek.

Klasický dotaz

Dosluhující předseda vlády Andrej Babiš minulý týden připustil prezidentskou kandidaturu. Tentokrát prostřednictvím video odpovědi na svém facebookovém profilu (dříve řekl deníku Blesk, že si současný prezident přeje jeho kandidaturu). Na dotaz, zda se chystá kandidovat na prezidenta, který označil už za klasický, odpověděl: "Tak mě napadlo, že kdyby lidi začali sbírat ty petiční archy a posbírali by dost podpisů. Ale nechci předjímat, teď to fakt není téma.“ Dále uvedl, že teď se soustředí na boj s covidem a přestup svého hnutí do opozice. Podle odhadů sázkových kanceláří je Babiš momentálně největším favoritem příštích prezidentských voleb.

Staronová předsedkyně

Markéta Pekarová Adamová na sobotním sněmu TOP 09 v pražském centru Cubex na Pankráci obhájila post předsedkyně strany. Po dvou letech byla znovuzvolena 163 hlasy ze 175. Změna nenastala ani na pozici prvního místopředsedy, jímž byl opětovně zvolen senátor Tomáš Czernin. Oba kandidáti tentokrát obhajovali své funkce bez vyzyvatelů. Místopředsedou se stal i předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob.

František Trojan se ho ptal na budoucnost koalice SPOLU, budoucího ministra zdravotnictví Vlastimila Válka, kterému straníci i hosté na sněmu vyjadřovali podporu, nebo na přijetí eura. „V první řadě je třeba si uvědomit, že pořád máme vládu Andreje Babiše, kde je ministrem zdravotnictví Adam Vojtěch – a ti nesou plnou zodpovědnost za opatření, která se doposud udělala, nebo neudělala. Já jsem vnímal, že se kolegu Válka snaží nějakým způsobem vtáhnout k přijetí zodpovědnosti, ale on ji do doby, než bude ministrem zdravotnictví, mít nemůže,“ odpověděl Jakob.

Jedině pod tři sta miliard

Budoucí ministr financí Zbyněk Stajnura (ODS) už hledá způsoby, jak snížit schodek státního rozpočtu. Aktuální návrh počítá v příštím roce s deficitem 377 miliard korun. Nová vláda ho chce seškrtat na méně než tři sta miliard. Šetřit se pravděpodobně chystá na provozních výdajích státu, platech státních zaměstnanců, na slevách na jízdném, případně na dotacích podnikatelům či podpoře obnovitelných zdrojů, jak uvádí ČT24. „Musí to být pod tři sta miliard. Určitě do jednání půjdeme přibližně s takovou strukturou, jakou jsme již předkládali,“ řekl Stajnura ČT. Škrty ještě musí projednat s ostatními partnery budoucí vládní pětikoalice. Stávající návrh rozpočtu by měli poslanci projednávat začátkem prosince – a záměrem budoucí vlády je ho odmítnou ho a přepracovat. Nový rozpočet by pak mohl být schválen v březnu příštího roku.

Zbytečné obavy

Na stránkách nového čísla také najdete rozbor hlasování Pirátů o vstupu do koaliční vlády, v němž nakonec 82 procent členů hlasovalo pro. Ivana Svobodová shrnuje, co předcházelo tomuto rozhodnutí, které zpočátku nevyhlíželo nijak jednoznačně. Předseda Pirátů Ivan Bartoš proto nepředložil jméno Jakuba Michálka jako kandidáta na ministra pro legislativu ani nepodnikl zamýšlenou cestu do Ústeckého kraje za místními Piráty, aby nepopudil odpůrce vládního angažmá. Text se zde také zabývá otázkou, jak může dění na fóru zasáhnout do dalšího osudu strany. Na otázku, zda se působením aktivní menšiny neposune do těžko řiditelného, neustálými obstrukcemi ochromeného spolku, místopředseda Pirátů Vojtěch Pikal odpovídá, že takové obavy jsou zbytečné.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].