Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Zlatá Česká televize

Jak bývalý šéf Novy proměnil nejdůležitější veřejnoprávní médium

Jistota změn • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer
Jistota změn • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer
40 profil • Autor: Respekt
40 profil • Autor: Respekt

Zanedlouho už zřejmě ředitel České televize Petr Dvořák bude v ruce držet stížnost svých podřízených. Redaktoři zpravodajství se obávají o nezávislost. Po sporech okolo nadstandardních vztahů veřejnoprávního média se značkou Mattoni či problémech s novým kanálem ČT art to zjevně není nic, co by mu přidalo na dobré náladě. Události posledních týdnů potvrzují, že bývalý šéf Novy Petr Dvořák ČT jednoznačně rozhýbal. Teď se začíná řešit, jakým směrem.

Do návrhu, s nímž vyhrál v roce 2011 ředitelský konkurz, napsal smělé věci. Slíbil razantní organizační změny, proměnu klíčového zpravodajského pořadu či nový kanál pro děti. To vše se mu zatím povedlo. Změny, kterými prošla ČT televize, jsou jasně viditelné na každém kroku: nové logo, nová podoba Událostí a nové pořady. „Po jeho nástupu se pořád něco dělo. Občas to byly dokonce změny pro změnu, jako třeba výměna loga. Všechno se komunikovalo, ke všemu byla tisková konference,“ říká odbornice na média Martina Vojtěchovská.

Jakmile jdete do historie a chcete po divákovi jen trošku, aby měl o něčem povědomí, aby měl znalost historie nebo čehokoli jiného, ihned vybočujete na Gaussově křivce a snižuje se počet diváků, kteří budou ochotní se na to dívat.

Proměna je vidět i na číslech. Celodenní podíl diváků, kteří si zapnou jeden z programů České televize, překročil ke konci letošního srpna 30 procent – jde o nejvyšší hodnotu za posledních pět let. Na nejvyšší příčce za poslední čtyři roky je také spokojenost diváků (platí to zejména pro sportovní sekci). Nová programová rada dosud schválila 581 projektů.

titulka kindle • Autor: Respekt
titulka kindle • Autor: Respekt

S plánem na odvysílání dokumentu Šmejdi nebo zahraničních seriálů, jako jsou Hra o trůny či Panství Downton, by se Česká televize mohla stát moderním médiem. Přesto se nepovedlo zbavit letitých jistot v podobě vysílání desetkrát reprízovaných pořadů. V hlavním čase na prvním kanálu třeba nyní běží několikátá repríza 14 let starých Četnických humoresek. A právě seriály jako Panství Downton či Hra o trůny se vysílají na druhém kanálu. „Jakmile jdete do historie a chcete po divákovi jen trošku, aby měl o něčem povědomí, aby měl znalost historie nebo čehokoli jiného, ihned vybočujete na Gaussově křivce a snižuje se počet diváků, kteří budou ochotní se na to dívat,“ vysvětluje programový ředitel Milan Fridrich.

Setkat se každopádně s původcem nejnovějších změn není lehké. Oficiálním vysvětlením je zaneprázdněnost související s předvolebním vysíláním, ale vzhledem k událostem posledních týdnů se člověk stěží vyhne myšlence, jestli Petr Dvořák nemá otázek novinářů plné zuby. Od začátku srpna, kdy byla z pořadu Události, komentáře odvolána moderátorka Daniela Drtinová, se kolotoč nezastavil. Jednoduchým a v televizi běžným krokem se totiž odhalily problémy, jež zvenčí dosud nebylo moc vidět.

banner Respekt zamcene • Autor: Respekt
banner Respekt zamcene • Autor: Respekt

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].