0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Z nového čísla5. 6. 20093 minuty

Věci, netrapte!

Proč by nás měly bolet prsty z kuchyňských nástrojů? Proč by nás měly trápit uzávěry lahví, které nejdou otevřít? Proč bychom se měli nechat terorizovat předměty? Mnozí designéři to tak nechtějí a vyhlásili nové přikázání. Ať je design snadno a dobře použitelný pro každého!

 
Autor: Archiv

Jak otevřete sklenici kyselých okurek? Tuhle jednoduchou otázku položili výzkumníci z Mezinárodního centra designu (IDZ) v Berlíně různým lidem, nechali je to předvést a natočili je. Vznikl pozoruhodný dokument o lidské vynalézavosti.

Někdo uhodí vší silou dlaní do víčka. Někdo vezme šroubovák, okraj víčka nepatrně nadzdvihne, aby se pod něj dostal vzduch, a pak už to jde zlehka. Jiný muž má na to skoro magický obřad. Nejdřív trpělivě poklepává na víčko zlehka vařečkou. Asi patnáctkrát zaklepe, pak jedním jemným chvatem chiropraktika otevře a ozve se vítězný zvuk „plp“.

↓ INZERCE

Tenhle minifilm má upozornit na jeden pozoruhodný rozpor: na jedné straně vyrábíme pořád víc stále krásnějších a stylovějších předmětů, každý rok přicházejí na trh tisíce nově vytvarovaných židlí, vysavačů a lamp. Ale přitom nikdo není ochotný vymyslet věci skutečně lépe. Raději s nimi budeme dnes a denně bojovat. A je tu ještě další věc.

Zavařovačka své uživatele nejen šikanuje, ale některé ještě i diskriminuje. Týká se to žen, dětí, starých lidí, lidí po úrazu ruky, kteří nemají dost velkou sílu a nezbude jim nic jiného než se dívat na své oblíbené okurky přes sklo.

Právě proti šikaně předmětů kolem nás bojuje proud designu s názvem univerzální design (někdy se používají také pojmy „design for all“ nebo „inclusive design“). Základní myšlenka zní, že design nemá být něco exkluzivního jen pro vyvolené. Má odpovídat potřebám všech. „Někdy stačí jenom malý nápad, a život může být mnohem jednodušší,“ říká Ingrid Kraussová z berlínského IDZ.

Udělali sbírku několika desítek předmětů z celého světa, které obsahují nějaký ten malý, geniální, osvobozující nápad. V jejich sbírce s názvem Universal Design (pro zájemce: putuje po různých výstavních prostorách, nyní je k vidění v Lipsku a od poloviny června v Berlíně) je také lahev na okurky navržená pro britský supermarket Witerose. Na víčku má malý ventilek. Stačí odlepit, dovnitř se dostane vzduch, a pak už je otevření hračka. Jsou mezi nimi také různé otvíráky, které jednoduše a bez námahy zavařovačku otevřou. Jeden z nejlepších je od americké firmy Oxo.

Zakladatelem společnosti Oxo je americký podnikatel Sam Farber. Když odcházel na odpočinek, bylo mu třiasedmdesát let. To bylo před dvaceti lety – opustil svou tehdejší firmu Copco, která vyráběla módní barevné nádobí, a se svou ženou Betsy se odebral na francouzský venkov užívat si klidu, čerstvého vzduchu a domácí stravy. Jeho manželka však byla postižená artritidou v rukou a škrábat zeleninu obyčejnou škrabkou pro ni bylo utrpení: prsty ji bolely a úzkou rukojeť nemohla vůbec pevně sevřít.  

– /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:„Times New Roman“; mso-fareast-font-family:„Times New Roman“;} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->

Celý článek čtěte v Respektu 24/09.



Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].