Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Stíny Martina Nejedlého

Kdo je prezidentova spojka na ruský byznys

Místo řadového poradce pro energetiku, které si sám vybral, je dnes nejvíc strategická pozice na Hradě • Autor: ČTK
Místo řadového poradce pro energetiku, které si sám vybral, je dnes nejvíc strategická pozice na Hradě • Autor: ČTK

Mezi vlivnými muži Česka zaujímá Martin Nejedlý nepochybně jedno z předních míst. Byl to on, kdo úspěšným sháněním sponzorů pomohl Miloši Zemanovi vyšvihnout se na Hrad a dostal za to funkci poradce pro energetiku. Z prodejce aut se tak Nejedlý postupně během 20 let vypracoval na klíčového muže hlavy státu, současně ale stojí v jejím stínu. A Martin Nejedlý v tom stínu stojí rád.

Za poslední rok poskytl jen dva rozhovory a skoro nic se o něm neví. Jisté je, že slibně rozjetou kariéru zatím nevykolejil ani několik dní starý verdikt, kdy jedna z Nejedlého firem prohrála soudní bitvu se státem o zaplacení téměř třicetimilionového dluhu. Prezident vzkázal veřejnosti, že za Nejedlým dál stojí a o jeho budoucnosti rozhodne až v momentě, kdy by byl rozsudek pravomocný. Mnohem váhavější podporu ovšem podle kuloárových informací projevují prohrávajícímu Nejedlému jeho společníci z firmy Lukoil.

Místo řadového poradce pro energetiku, které si sám vybral, je dnes nejvíc strategická pozice na Hradě. Z titulu své funkce totiž Nejedlému umožňuje stát spíše v pozadí: nejsou s ní spojené žádné ceremoniální povinnosti, zákon na tohle místo nevyžaduje bezpečnostní prověrku a nebere ani od Hradu žádný plat. To vše z něj dělá v podstatě neviditelného člověka. Přitom se tento post zabývá klíčovou oblastí, která v podstatě zahrnuje vše od zahraniční politiky přes bezpečnost až po finance.

01 obalka velka • Autor: Respekt
01 obalka velka • Autor: Respekt

V souvislosti s tak významnou agendou je zarážející, jak neznámou osobou Nejedlý vlastně pro veřejnost je. Ani dnes, ani v minulosti nikdy nemluvil o svých názorech, není jasné, co si myslí ani co prezidentovi radí. Přes četné žádosti médií dosud nezveřejnil svůj podrobný životopis a neudělal to ani Hrad. Vinou toho vůbec neznáme jeho život ani cestu vzhůru. „Pan prezident mi klade otázky a já na ně odpovídám. Vliv na něj nemám žádný. Ale ano, patřím k lidem, kterým více naslouchá,“ odpovídá Nejedlý na otázku Respektu, co jeho práce na Hradě obnáší a co hlavě státu radí.

Jaká je minulost někdejšího volejbalisty? Jak se dostal do Ruska? Jak se seznámil s lidmi z ropného gigantu Lukoil a Miroslavem Šloufem? Jak fungoval společný podnik Lukoil Aviation Czech, který založil s manažery Lukoilu? Jaké jsou jeho příjmy, když firma prohrála soud a prodělává? Koho vodí na Hrad k prezidentu Zemanovi? Odpovědi najdete v novém Respektu 27–28/2015, který vychází v pondělí 29. června (k dispozici je i pro čtečky Amazon KindleiPad/iPhone, tablety Android a v audioverzi). Součástí dvojčísla je i velká literární příloha.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].