Místo řadového poradce pro energetiku, které si sám vybral, je dnes nejvíc strategická pozice na…
Místo řadového poradce pro energetiku, které si sám vybral, je dnes nejvíc strategická pozice na Hradě • Autor: ČTK

Mezi vlivnými muži Česka zaujímá Martin Nejedlý nepochybně jedno z předních míst. Byl to on, kdo úspěšným sháněním sponzorů pomohl Miloši Zemanovi vyšvihnout se na Hrad a dostal za to funkci poradce pro energetiku. Z prodejce aut se tak Nejedlý postupně během 20 let vypracoval na klíčového muže hlavy státu, současně ale stojí v jejím stínu. A Martin Nejedlý v tom stínu stojí rád.

Za poslední rok poskytl jen dva rozhovory a skoro nic se o něm neví. Jisté je, že slibně rozjetou kariéru zatím nevykolejil ani několik dní starý verdikt, kdy jedna z Nejedlého firem prohrála soudní bitvu se státem o zaplacení téměř třicetimilionového dluhu. Prezident vzkázal veřejnosti, že za Nejedlým dál stojí a o jeho budoucnosti rozhodne až v momentě, kdy by byl rozsudek pravomocný. Mnohem váhavější podporu ovšem podle kuloárových informací projevují prohrávajícímu Nejedlému jeho společníci z firmy Lukoil.


Místo řadového poradce pro energetiku, které si sám vybral, je dnes nejvíc strategická pozice na Hradě. Z titulu své funkce totiž Nejedlému umožňuje stát spíše v pozadí: nejsou s ní spojené žádné ceremoniální povinnosti, zákon na tohle místo nevyžaduje bezpečnostní prověrku a nebere ani od Hradu žádný plat. To vše z něj dělá v podstatě neviditelného člověka. Přitom se tento post zabývá klíčovou oblastí, která v podstatě zahrnuje vše od zahraniční politiky přes bezpečnost až po finance.

01 obalka velka
01 obalka velka • Autor: Respekt
V souvislosti s tak významnou agendou je zarážející, jak neznámou osobou Nejedlý vlastně pro veřejnost je. Ani dnes, ani v minulosti nikdy nemluvil o svých názorech, není jasné, co si myslí ani co prezidentovi radí. Přes četné žádosti médií dosud nezveřejnil svůj podrobný životopis a neudělal to ani Hrad. Vinou toho vůbec neznáme jeho život ani cestu vzhůru. „Pan prezident mi klade otázky a já na ně odpovídám. Vliv na něj nemám žádný. Ale ano, patřím k lidem, kterým více naslouchá,“ odpovídá Nejedlý na otázku Respektu, co jeho práce na Hradě obnáší a co hlavě státu radí.

Jaká je minulost někdejšího volejbalisty? Jak se dostal do Ruska? Jak se seznámil s lidmi z ropného gigantu Lukoil a Miroslavem Šloufem? Jak fungoval společný podnik Lukoil Aviation Czech, který založil s manažery Lukoilu? Jaké jsou jeho příjmy, když firma prohrála soud a prodělává? Koho vodí na Hrad k prezidentu Zemanovi? Odpovědi najdete v novém Respektu 27–28/2015, který vychází v pondělí 29. června (k dispozici je i pro čtečky Amazon KindleiPad/iPhone, tablety Android a v audioverzi). Součástí dvojčísla je i velká literární příloha.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte