Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Stavby ze stavebnice

Co mají společného restaurace v Rotterdamu a školka v Poříčanech? Jsou postavené z předem vyrobených „krabic“, které se na místě jen poskládají. Jsou to tudíž zástupci žánru zvaného kontejnerová nebo též modulární architektura.

Kontejnery dospělým i dětem (modulární školka v Poříčanech u Kolína) • Autor: Matěj Stránský
Kontejnery dospělým i dětem (modulární školka v Poříčanech u Kolína) • Autor: Matěj Stránský

"Echte hotspot“, horký bod Rotterdamu, kde se dnes děje to hlavní, to je Lloydkwartier. Nová čtvrť u vody, přestavěná skladiště a nová architektura trochu v jejich duchu, budovy od módních architektů, kde sídlí hlavně mediální a reklamní firmy a bydlí jejich zaměstnanci.

"Hotspot“ rotterdamských restaurací je pak Wijn of Water (Víno nebo voda), která tady stojí mezi domy. Přehlédnout se nedá. Je to devět lodních kontejnerů, poskládaných vedle sebe a natřených na modrozeleno. Z jedné strany je letní terasa s výhledem na projíždějící lodě, z druhé strany pingpongový stůl, kde si dva majitelé ještě pinkají, než se bude otvírat. Jeden z nich, teprve pětadvacetiletý Paul Sharo vysvětluje: "Původně jsme stavěli jen na tři roky. Chtěli jsme se pak přesunout do normální budovy.“ V roce 2004 tedy oslovili architektku Caroline Bijvoetovou, která přišla s nápadem stavět z použitých kontejnerů.

Celý článek si můžete přečíst v novém čísle Respektu, které vychází v pondělí 15. 11. 2010.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].