Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Smrt a ticho v Tanvaldu

Případ česko-romské střelby v sobě skrývá nečekané překvapení

Co se vlastně stalo? • Autor: Karel Cudlín
Co se vlastně stalo? • Autor: Karel Cudlín

Na tu noc Patrik Tatár nikdy nezapomene. „Od chvíle, kdy na nás střílel, se šíleně bojím, aby nezaútočil znovu,“ říká Tatár v tanvaldském bytě svých rodičů. Důvod jeho obav vypadá logicky: soused Jan Síbrt, který zastřelil letos na Nový rok v Tanvaldu Tatárova staršího bratra a jeho vzápětí těžce postřelil, není ani po více jak dvou týdnech od okamžiku, kdy zmáčkl spoušť, v policejní vazbě. Policie naopak koncem minulého týdne oznámila, že přestala pracovat s možným motivem vraždy. Sledované stopy se zužují a podle vyšetřovatelů případ smrti mladého romského muže brzy vydá své tajemství.

Osudové setkání
Na rozdíl od svého bratra Ladislava měl Patrik Tatár (22) obrovské štěstí. Kulka, jež o silvestrovské noci prošla pravou stranou jeho hrudi a z boku vyletěla ven, nezasáhla ani jeden z vnitřních orgánů a neroztříštila žádnou kost. Po několika dnech ho proto mohli lékaři z tanvaldské nemocnice pustit domů. Jeho bratr Ladislav, kterého střelec zasáhl jako prvního, zemřel naopak na místě, krátce před příjezdem rychlé záchranné služby.

Ještě pár hodin předtím přitom nic nenasvědčovalo tomu, že by mělo k osudovému incidentu dojít. Bratři Tatárovi si před půlnocí symbolicky připili s rodiči k novému roku a společně se pak všichni ještě se svým strýcem vydali do nedaleké sousední obce Desná, aby další slavnostní chvíle strávili i se svojí babičkou. „O půlnoci jsme si pak všichni společně popřáli a kluci řekli, že se vrátí do Tanvaldu navštívit ještě tetu a že se pak asi zastaví na diskotéce,“ popisuje jejich otec Ladislav. „Pak jsme se rozloučili, což byl poslední okamžik, kdy jsem viděl Láďu živého.“

Celou reportáž čtěte v pondělním čísle Respektu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].