Nejlepší časopis světa slaví devadesát let
Týdeník The New Yorker proměnil světovou literaturu i žurnalistiku
„Text nepochybně obsahuje svěží a zajímavé momenty, ale v tuto chvíli to pro nás není to pravé,“ tak editoři New Yorkeru odmítli v roce 1941 povídku tehdy dvaadvacetiletého J. D. Salingera. Různé varianty těchto slov četl začínající autor, jenž se o deset let později celosvětově proslaví románem Kdo chytá v žitě, toho roku hned sedmkrát. Spisovatel se ale nevzdával a zkoušel to stále znovu.
Publikovat v New Yorkeru znamenalo obrovskou prestiž a šanci na vydání knihy. Na konci roku konečně přišla kladná odpověď, editory zaujala povídka Slight Rebellion off Madison (Malá vzpoura poblíž Madison Avenue). Vzrušení mladého autora ale brzy zchladily dějiny. Pár dní poté přišel útok na Pearl Harbor a redakci přišlo nevhodné publikovat text o cynické mládeži v čase národního smutku.
Do tisku se tak povídka dostala až v prosinci roku 1946. Vytoužený průlom se autorovi podařil, ale zatím nic víc. Redakce dál odmítala jeden jeho pokus za druhým, často s douškou, že spisovatel se snaží „být příliš chytrý“, což textům ubírá na čtivosti i přesvědčivosti. Editor New Yorkeru Maxwell nakonec Salingerovu literárnímu agentovi řekl: „Domníváme se, že pan Salinger je velmi talentovaný mladý muž a doufáme, že se vám ho podaří přesvědčit, aby psal jednoduše a přirozeně.“
Podařilo se a v letech 1948 a 1949 mu v časopise konečně vyšlo několik povídek. Stala se z toho událost roku, po celých Spojených státech se mluvilo o mladém a mimořádně nadaném spisovateli. Salinger byl nadšený, že se mu splnil sen, ale jedna věc se neměnila. Stále psal více textů, které New Yoker odmítal, než přijímal. V roce 1948 mu neotiskli tři, a o rok později dokonce sedm povídek.
Tato historka dobře ilustruje význam i způsob práce týdeníku New Yorker - který si vždy zakládal na tom, že rozhoduje jen kvalita díla. Nezajímala ho velká jména, ale velké texty. Ať už literární či žurnalistické. Naprosto totiž redefinoval i novinářský žánr, kterému dnes říkáme profil a jehož variantu můžete nalézt týden co týden i v našem časopise. Je to právě devadesát let, kdy vyšlo první číslo týdeníku, který proměnil světovou literaturu i žurnalistiku a podle mnoha názorů je nejlepším časopisem vůbec.
Téma o časopisu New Yorker Čtěte najdete v novém Respektu 8/2015, který vychází v pondělí 16. února (digitálně je nové číslo dostupné již v neděli po poledni pro čtečky Amazon Kindle nebo iPad/iPhone a v audioverzi).
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].