Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Mistr světa ve štěstí

Matthieu Ricard, buddhistický mnich a kdysi francouzský vědec, má pro Západ pro recept, jak dál

Pokud vezmeme v úvahu altruismus, budeme se mít všichni lépe díky „ekonomice starosti o druhé“ • Autor: Matthieu Ricard / Agence RAPHO
Pokud vezmeme v úvahu altruismus, budeme se mít všichni lépe díky „ekonomice starosti o druhé“ • Autor: Matthieu Ricard / Agence RAPHO

Najděte si tiché místo, zklidněte se a soustřeďte se na to, že od tohoto okamžiku se chcete zbavit utrpení a přát sobě jen to nejlepší. Pak začněte myslet na své nejbližší, nechte se naplnit láskou a soucitem k nim a chvíli tak zůstaňte. Později rozšiřte tyto laskavé myšlenky i na další lidi, na ty, kdo trpí, i na ty, kteří ublížili vám nebo lidstvu jako takovému. I oni totiž chtějí být šťastni. A z celého srdce si přejte: Ať jsou všichni tvorové osvobozeni od utrpení a jeho příčin. Toto dělejte opakovaně, třeba 20 minut denně.

Pokud nad těmito slovy mávnete rukou, že Google vám po zadání slov „meditace“ a „štěstí“ za pár vteřin vychrlí podobných návodů stovky, máte pravdu. A přesto byste měli zpozornět: muž, který vám ukazuje cestu ke štěstí, opravdu ví, o čem mluví, protože je mu přisouzen titul „nejšťastnějšího člověka na zemi“.

Matthieu Ricard už 15 let nabízí svůj mozek k dispozici výzkumníkům, kteří opakovaně nevycházejí z údivu: nikdy nikomu nenaměřili tak intenzivní proud gama vln, jinými slovy stimulace duševní činnosti v místě, kde podle vědců sídlí pozitivní emoce, neboli stav blaženosti. A na obrazovce počítače, který vyhodnocuje údaje magnetické rezonance, vidí, že levá strana jeho prefrontálního kortexu, tedy místa hned za našima očima a čelem, kde se aktivuje pocit štěstí, je mimořádně vyvinutá a zároveň potlačuje sklony k negativním emocím, jež vycházejí z pravé strany kortexu.

Co je příčinou těchto změn v činnosti, a dokonce i ve struktuře jeho mozku? Když mu vědci celé hodiny skenují mozek a holou lebku mu pokrývá 128 senzorů, oddává se meditaci a soustředí se na jedinou emoci: soucit. Ten je totiž podle něj hlavním zdrojem štěstí a také klíčovou složkou altruismu, o němž je přesvědčen, že je součástí naší přirozenosti a evoluční výhodou, kterou jsme však kdysi dávno uměle potlačili. Před měsícem vydal objemnou knihu s názvem – jak jinak – Altruismus a odstavce z úvodu pocházejí právě z této knihy.

Matthieu Ricard (69) v oranžovém hábitu tibetského mnicha je světovou celebritou. Když byl v polovině června v New Yorku na turné se svojí knihou, plnil sály i média a za pár dnů stihl veřejně debatovat s hercem Richardem Gerem, Ariannou Huffingtonovou nebo s představiteli OSN. Je pravidelným účastníkem fóra v Davosu, kde mu se zatajeným dechem naslouchá elita světového byznysu. Jak si vysvětlit úspěch jeho knih a obdiv západní smetánky, jež se k němu upíná jako ke zvěstovateli velké pravdy?

Téma čtěte v novém Respektu 29/2015, který vychází v pondělí 13. července (k dispozici je i pro čtečky Amazon KindleiPad/iPhone, tablety Android a v audioverzi). 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].