Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Kubánská brambora

Na Kubu přijel papež, ale lidé se dnes spoléhají už jen sami na sebe

Víc než papež je pro Kubánce důležitější, jak to dopadne s Chávezem. • Autor: Profimedia.cz
Víc než papež je pro Kubánce důležitější, jak to dopadne s Chávezem. • Autor: Profimedia.cz

Luis Felipe Rojas rád telefonuje. Od té doby, co založil svůj vlastní blog, ještě raději. Do telefonu totiž diktuje své texty kamarádům ve Španělsku nebo ve Spojených státech, kteří je pak uveřejní na Luisově blogu.

Luis bydlí v malé kubánské vísce San Germán, ve východní provincii Holguín. „Tady nenajdeš jedinou internetovou kavárnu, musíš jet do velkého města jako Santiago de Cuba nebo Camagüey, ale ani tam tě nenechají připojit k počítači vlastní USB nebo strčit do něj cédéčko, a nikdy nemáš jistotu, jestli to, co posíláš nebo píšeš, necenzurují,“ vysvětloval před časem reportérovi ze španělského deníku El País kubánský rebel nového typu.

Svůj blog nazval „Překročit ostnatý drát“ a založil jej pomocí kamarádky ze Španělska v lednu 2010, svůj výtvor však poprvé uviděl na obrazovce počítače až o pět měsíců později. Přesto Luis telefonuje dál. Je to jeho způsob, jak popsat realitu gerontokracie, v níž je oficiálně u moci osmdesátiletý Raúl Castro a neoficiálně jeho o pět let starší bratr Fidel Castro.

Spisovatel a novinář Luis (40) je na rozdíl od 90 procent Kubánců věřící katolík a pravidelně chodí do kostela. Minulý týden chtěl jet i s rodinou, ženou a dvěma dětmi do Havany. Chtěl slyšet a vidět papeže a oslavit se všemi kubánskými věřícími 400 let od zjevení Panny Marie Milostiplné z El Cobre, patronky všech Kubánců – tyto oslavy jsou totiž oficiální důvod, proč papež Benedikt XVI. Kubu navštívil. Místo papeže ale Luis uviděl zdi vězeňské cely. Když zavoláte na jeho číslo, telefon vydává hluchý tón.

banner_Respekt_zamcene.png • Autor: Respekt
banner_Respekt_zamcene.png • Autor: Respekt

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].