Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Co tu po nás zbude

Z gotiky máme Karlův most a z funkcionalismu vilu Tugenhat. Co po sobě zanechá přelom tisíciletí? Nejlepší česká stavba dostává už od začátku devadesátých let cenu Grand Prix Obce architektů. Má ji třeba bazén, dvě knihovny, neoblíbené bytovky a sběrna surovin.

Grand Prix 2007: Ekologické centrum Sluňákov • Autor: Matěj Stránský
Grand Prix 2007: Ekologické centrum Sluňákov • Autor: Matěj Stránský

Architektura je jako moje milenka,“ říká Miloslav Klimeš. Je to celkem trefné přirovnání. Do Horního Maršova, kde žije, se ji snaží přitáhnout, kdykoli to jde. Má s tím ovšem povětšinou hlavně problémy.

Aby se v městečku stavělo podle návrhů kvalitních architektů, se snažil jako místostarosta, člen stavební komise i jako majitel stavební firmy. Pomohl prosadit, aby škola dostala novou architektonickou tvář trochu odkazující na solidní školy první republiky. Městečko má také kvalitní územní plán a zamezilo stavění apartmánových domů, které zamořily většinu okolních krkonošských středisek. Byl to on, kdo navrhl majitelce poštovny na Sněžce, aby místo obyčejné chaty postavila něco originálního. Teď na nejvyšším vrcholku Česka stojí experimentální dům ze skla a dřeva. Do Horního Maršova také putovala v roce 1994 cena Obce architektů za dřevěnou stavbičku – sběrnu starého papíru.

Celý článek si můžete přečíst v aktuálním dvojčísle 16–17/2011, které je stále v prodeji.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].