Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Buřiči, kteří milují Facebook

Největší sociální síť současného světa logicky přitahuje i nejrůznější radikály a buřiče. Milují anonymitu a hru s identitou a pod tímto závojem si rozhodně neberou servítky.

Na Facebooku tráví Michaela Julišová čtyři až pět hodin denně. • Autor: Matěj Stránský
Na Facebooku tráví Michaela Julišová čtyři až pět hodin denně. • Autor: Matěj Stránský

Vztek se obrací proti všemu možnému – včetně politiky. Nápady a výzvy – třeba k defenestraci politiků – se mnohdy pohybují na hraně zákona. V nejrůznějších skupinách volajících po svržení vlády jsou už on-line propojeny desetitisíce Čechů. Přinášíme portrét čtyřz nich, kteří mají odvahu promluvit veřejně.

Tři hodiny. Přesně tolik času tráví s modrobílými okny denně Michaela Julišová. Dává přes něj například vědět, že vůdci této země provozují „genocidní politiku“ a jsou „mafiáni, bankovní krysy a individualisté, kteří nikdy nepocítili potřebu pro své okolí něco vykonat“ – a měli by odstoupit.

Své názory na politiku prokládá paní Julišová on-line fotkami romantických zátiší, citáty o lásce – a erotickými vzkazy typu „sex je posvátný a neměli bychom ztratit ani minutu“. V kombinaci s mladistvě vyhlížející profilovou fotkou člověk snadno nabude dojmu, že stránky spravuje středoškolačka s poměrně široce rozkročenými zájmy. „To je jen tak na odlehčenou,“ komentuje se smíchem lechtivé vzkazy elegantně oblečená čtyřicátnice při setkání v kavárně v centru Třebíče, kde žije.

Posledních dvanáct let je paní Julišová v domácnosti a stará se o syna. Velkou část volného času vyplňuje – kromě třeba studia italštiny – právě brouzdáním po internetu. Facebooku propadla před dvěma roky, zlákalo ji, jak je interaktivní, baví ji na něm diskutovat. Zapnutý ho má prý celý den a aktivně se na něm pohybuje okolo pěti hodin denně. „Přátelí“ se on-line s asi sedmi sty lidmi, ráda pročítá jejich příspěvky. Sleduje třeba profil levicové aktivistky Ilony Švihlíkové nebo Václava Bělohradského, pročítá také širokou škálu webových portálů od Deníku Referendum po Novinky.cz a články, které ji zaujmou, potom sdílí také na svém profilu.

banner Respekt zamcene • Autor: Respekt
banner Respekt zamcene • Autor: Respekt

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].